inne

Filmowe Dni Skandynawii. Darmowe pokazy filmów [program]

foto: materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Sobota, 25.05.2019
O której godzinie?
17:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Ośrodek Kultury Filmowej, działający w Klubie Delta w Szczecin Dąbiu – filia Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie, zaprasza na doroczne Filmowe Dni Skandynawii. W tym roku sięgamy po wybitne osiągnięcia skandynawskiej kultury. Poznamy niezwykłe losy Grety Garbo i obejrzymy jeden z jej najlepszych filmowych występów. Zaprezentujemy widzom sfilmowaną młodość Astrid Lindgren, wybitnej pisarki i niezwykłej kobiety. Zaś z okazji stulecia urodzin spojrzymy na twórczość Ingmara Bergmana, oglądając wybitny i poruszający film dokumentalny mu poświęcony. Wstęp na wydarzenia w ramach Filmowych Dni Skandynawii w Klubie Delta jest bezpłatny.


23 maja (czwartek), godzina 17:00

BERGMAN - ROK Z ŻYCIA

(Bergman - ett ar, ett liv, Szwecja/Norwegia 2018, 117’)

W 1957 roku Ingmar Bergman awansował do panteonu kina - wtedy to swoją premierę miały stworzone przez niego arcydzieła: "Siódma pieczęć" i "Tam, gdzie rosną poziomki". Film Jane Magnusson prezentuje kulisy tego przełomowego czasu w życiu reżysera. Stworzony przez nią portret nie jest jednak kolejną laurką - na zasłużone nagrody i uznanie cieniem kładą się mitomania, despotyzm i egoizm Bergmana.

REŻYSERIA: Jane Magnusson

OBSADA: Ingmar Bergman, Lena Endre, Thorsten Flinck

24 maja (piątek), godzina 17:00

MŁODOŚĆ ASTRID

(Unga Astrid, Szwecja/Dania 2018, czas 123’)

W swoim filmie "Młodość Astrid" Pernille Fischer Christensen przedstawia Astrid Lindgren jako silną, niezależną kobietę, która łamie normy społeczne, konwenanse i kroczy przez życie z podniesioną głową. Astrid i jej rodzeństwo dorastają w gospodarstwie pasterskim rodziców w Vimmerby. Chociaż ich codzienność kształtowana jest przez surowe wartości religijne, ich matka Hanna i ojciec Samuel zawsze dają im poczucie bezpieczeństwa i poczucie wolności. Rodzice pozwalają Astrid uczęszczać do szkoły średniej, co zasadniczo stanowi przywilej zamożnych dzieci burżuazyjnych i nie stają na drodze 18-latce, gdy właściciel lokalnej gazety oferuje jej posadę stażystki w redakcji. Reinhold Blomberg, nie tylko wprowadza Astrid w tajniki sztuki pisania, ale także zakochuje się w dziewczynie. Może się zdawać, że z wzajemnością, jednak kiedy Astrid zachodzi w ciążę, podejmuje ważną decyzję - nie chce wychodzić za mąż w tak młodym wieku, postanawia sama zająć się sobą, a z czasem także swoim synem, Lassem.

REŻYSERIA: Pernille Fischer Christensen

OBSADA: Alba August, Maria Bonnevie, Trine Dyrholm

25 maja (sobota), godzina 17:00

NIEŚMIERTALNA GRETA GARBO

Najsłynniejsza szwedzka aktorka w historii, gwiazda rodzimego, a przede wszystkim hollywoodzkiego kina. Karierę rozpoczęła w rodzinnym kraju pracując z najwybitniejszymi twórcami ery kina niemego. Sukces ten zaowocował kontraktem w Hollywood i podjęciem wyzwania, które na zawsze zmieniło jej życie. U szczytu swojej kariery Greta Garbo porzuca aktorstwo, zaszywa się w swoich domostwach i niezmiennie budzi takie same zainteresowanie, jak w latach swojej świetności. Wieczorne spotkanie z Gretą Garbo w Klubie Delta uświetni pokaz filmu Ernsta Lubitscha z genialnym komediowym występem aktorki w roli agentki radzieckiego wywiadu, która z tajną misją przybywa do Paryża.

WSTĘP NA WSZYSTKIE SEANSE BEZPŁATNY

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję