wystawy inne

FESTIWAL TKANINY 2019 [program]

foto: materiały prasowe

Gdzie?
różne miejsca, szczegóły w programie poniżej
Kiedy?
Sobota, 28.09.2019
O której godzinie?
18:00
Do kiedy?
Sobota, 26.10.2019
Do której godziny?
13:30
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Od 28 września do 30 października czeka nas prawdziwe święto tkaniny w naszym mieście. W tym roku tematem przewodnim będzie wielowymiarowość. Podczas festiwalu odbędą się wernisaże, multimedialny pokaz mody oraz liczne warsztaty związane z tkaniną, która zdaniem organizatorów jest odrębną, aczkolwiek często zapomnianą dziedziną sztuki. Festiwal ma na celu wywołanie dyskusji nad kondycją i miejscem tkaniny we współczesnej sztuce i designie.


➡KALENDARIUM⬅

28 września (sobota) | godz. 18:00

Galeria R+ Akademii Sztuki – Pałac pod Globusem

Uroczyste otwarcie Festiwalu, wernisaż Magdaleny Soboń pt. ”3 sekundy do Marsa”

29 września (sobota) | godz. 11:00 -14:00

INKU Szczeciński Inkubator Kultury

Warsztat: Filcowanie wełny na mokro

4 października (piątek) | godz. 18:00

Książnica Pomorska

Wernisaż Grupy Tkackiej Wątek pt. Wielowątkowość, Multimedialny Pokaz Mody

5-6 października (sobota – niedziela) | godz. 10:00 – 13.30

INKU Szczeciński Inkubator Kultury

Warsztat: Batik miodowy na gorąco

8 października (wtorek) |godz. 17:00

INKU Szczeciński Inkubator Kultury

Wernisaże: Anny Domaradzkiej pt. „Dusza otulona wełną”, Nadji Klueter pt. „Jaki piękny jest ten świat”

11 października (piątek) | godz. 10:00 – 14:00

INKU Szczeciński Inkubator Kultury

Warsztat Patchworkowe sztuczki

12 października (sobota) | godz. 10:00 – 15:00

INKU Szczeciński Inkubator Kultury

Warsztat: Smocking czyli manipulowanie tkaniną

18 października (piątek) | godz. 17:00 – 19:00

INKU Szczeciński Inkubator Kultury

Warsztat: Tkanina 3D

19 października (sobota) | godz. 10:00 – 13:00

INKU Szczeciński Inkubator Kultury

Warsztat: Witraż z tkaniny

26 października (piątek) | godz. 10:00 – 13.30

INKU Szczeciński Inkubator Kultury

Warsztat: Haft krzyżykowy

„Obecna, czwarta edycja Festiwalu Tkaniny w Szczecinie jest prezentacją WIELOWYMIAROWOŚCI tkaniny. Zakres kreacji artystycznej jest bardzo szeroki, co czyni to medium niezwykle różnorodnym. Z jednej strony wpisują się w nią wszystkie zjawiska związane z utrzymaniem tradycji rękodzieła tekstylnego, a z drugiej mamy pionierskie działania eksperymentatorskie, które łamią wszelkie schematy postrzegania tej dziedziny sztuki i otwierają pole do korzystania z nowych technologii.

Festiwal Tkaniny w Szczecinie to przede wszystkim spotkanie z ludźmi. Osobami niezwykłymi, które swoją twórczością otwierają inne wymiary postrzegania tego unikatowego medium, jakim jest tkanina. W tym roku swoje prace zaprezentuje łódzka artystka i wykładowczyni na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, dr hab. Sztuk plastycznych Magdalena Soboń. Obiekty które tworzy inspirowane są zjawiskami przyrody i kosmosem. Łączą w sobie cechy malarstwa, instalacji i tkaniny. Gra świateł i faktur ukryta w delikatnych papierowych abstrakcjach oraz zachwyt nad formą i strukturą celulozowych kształtów to osobista narracja artystki na temat postrzegania energii materii.

Widzowie szczecińscy będą mieli okazję po raz pierwszy zapoznać się z szerokim dorobkiem prac wrocławskiej Grupy Tkackiej Wątek. Artyści związani z grupą kultywują tradycyjne techniki tkackie, wyczarowując dzięki nim wielkoformatowe i miniaturowe dzieła inspirowane naturą, własną wyobraźnią i przemianami w otaczającym nas świecie.

Po raz pierwszy również szerokiej publiczności zaprezentuje swoje prace artystka Anna Domaradzka. Autorka tworzy kolorowe pejzaże oraz martwe natury malując obrazy wełną – podstawowym budulcem, od którego wszystko się w tkaninie zaczęło. Prace artystki cechuje wiele precyzyjnych detali. Kalejdoskop kolorów i inspiracji naturą zaprezentuje podczas Festiwalu niemiecka artystka Nadja Klueter. W swojej twórczości, zajmująca się malarstwem na jedwabiu osiągnęła mistrzostwo w tym nieprzewidywalnym medium. Wielkoformatowe obrazy oraz elementy użytkowe dają świadectwo wielkiego kunsztu artystki. Szerokie spektrum artystycznych dokonań twórców tkaniny artystycznej pozwala widzom na kontakt z żyjącą i nieustannie rozwijającą się dziedziną sztuki.”

Kuratorka Festiwalu Tkaniny - Aleksandra Gisges Dalecka

 

CO: Festiwal Tkaniny

GDZIE: INKU Szczeciński Inkubator Kultury al. Wojska Polskiego 90 , Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica ul. Podgórna 15/16, Galeria R+ Akademia Sztuki pl. Orła Białego 2

KIEDY: 28 września – 30 października 2019 r.

ORGANIZATORZY: Stowarzyszenie Media Dizajn, INKU Szczeciński Inkubator Kultury, Aleksandra Gisges-Dalecka, Gmina Miasto Szczecin

PATRONAT MEDIALNY: Radio Szczecin, wSzczecinie.pl, ECHO Szczecina, Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziennikarzy RP “Pomorze Zachodnie”, Portal Rynek i Sztuka, Portal Kultura i Sztuka, Prestiż, Blog Sztuka w Szczecinie

PARTNERZY: Akademia Sztuki w Szczecinie, Wydział Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie, Galeria R+, Książnica Pomorska, ID1 Studio, OBRAZOWNIA Joanna Woźna, Smart Metering, Monitorowanie24

KURATOR FESTIWALU: Aleksandra Gisges-Dalecka

WIĘCEJ INFORMACJI:

https://inku.pl/

www.mediadizajn.pl

www.facebook.com/festiwaltkaniny/

www.instagram.com/inkubatorkultury/

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasta Szczecin.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję