koncerty klubowe

Festiwal Kultury Afrykańskiej „Africa Trip” vol. 4: Afro Balanga w Kanie + koncerty [program]

foto: materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Sobota, 12.10.2019
O której godzinie?
20:15
Za ile?
wstęp wolny (obowiązują wejściówki: uderzwbeben@gmail.com)
Opis wydarzenia
Wieczór rozpoczną tradycyjnie szczecińscy bębniarze pod szyldem Uderz w Bęben, po których zagra międzynarodowy projekt Djembe PRO, zrzeszający muzyków/instruktorów aktywnie promujących kulturę bębniarską regionu Afryki Zachodniej, wraz z gośćmi specjalnymi pochodzącymi z Gwinei: braćmi Sana Camara i Mamadou Dian Camara. Po koncercie przenieść się będzie można do Piwnicy Kany na after party, gdzie swoją selekcją muzyczną uraczy Toft. Afro Balanga to możliwość przeniesienia się w świat afrykańskich rytmów, wielobarwnej kultury, żywiołowej ekspresji, a także zastrzyk radosnej, słonecznej energii na nadchodzącą jesień. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują wejściówki. Kontakt w sprawie wejściówek (od 1 października): Paweł Sasim, uderzwbeben@gmail.com, 508 801 005.

 

Afro Balanga to wieczór poświęcony kulturze muzycznej Afryki ze szczególnym uwzględnieniem regionu Afryki Zachodniej. To także spotkanie z wyjątkowymi artystami i muzyką pochodzącą prosto z serca. To propozycja, która ma na celu przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców bogatą kulturę Afryki w różnych jej odsłonach, a co za tym idzie: zwiększenie wrażliwości mieszkańców Szczecina oraz osób przyjezdnych na różnorodność kulturową, pobudzenie potrzeby poszerzania wiedzy i świadomości na jej temat oraz większego szacunku do innych kultur. Jest to także próba przypomnienia i nawiązania do bogatej tradycji bębniarskiej Szczecina. Miasta, w którym powstał, jako jeden z pierwszych polskich zespołów grających muzykę Afryki Zachodniej, zespół Czerwone Drzewo. A później Sambal − pierwszy w Polsce zespół grający perkusyjną, uliczną sambę batucadę. Muzyka łączy, jest ponad podziałami. Wieczór pełen muzycznych doznań, który ma uczyć wzajemnego szacunku. Propozycja powinna zainteresować zarówno młodych ludzi lubujących się w gorących rytmach lub poszukujących swoich muzycznych fascynacji, jak i nieco starszych pasjonatów muzyki o zabarwieniu etnicznym − to także uczta dla koneserów wykwintnych brzmień. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Program:

20:15, otwarcie drzwi Teatru Kana

20:30, Uderz w Bęben

21:30, Djembe PRO + Sana Camara & Mamadou Dian Camara

23:00, After party w Piwnicy Kany: muzyka z głośników, o którą zadba Toft. Możliwy również jam session z zaproszonymi gośćmi

 

Djembe PRO – założeniem tego międzynarodowego projektu jest stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń, wspólnych treningów oraz intensywnego rozwoju dla muzyków/instruktorów zajmujących się zgłębianiem wiedzy dotyczącej gry na afrykańskich instrumentach. Wynikiem systematycznych spotkań jest przygotowany wspólnie materiał muzyczny. Występ uświetni obecność wybitnych postaci: muzyka Sana Camara oraz tancerza Mamadou Dian Camara, pochodzących ze stolicy Gwinei – Conakry.

Sana Camara − jeden z najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych afrykańskich muzyków perkusyjnych młodego pokolenia. Od najmłodszych lat kształcił się pod okiem mistrzów: Yamoussa Camara i Mouctar Touré. Był solistą baletu Soleil d'Afrique, członkiem Sourakhata, Percussion Group Babara, Toure Kunda Percussion i Sabougnouma. Obecnie mieszka w Belgii, gdzie współpracuje z Babara Bangoura. Podróżuje po Europie, występując i prowadząc warsztaty gry na djembe.

Mamadou Dian Camara – brat wspomnianego Sana Camara, tancerz i muzyk urodzony w Conakrze, pochodzący z rodziny griotów. Uczył się pod okiem swojego ojca, Mamadou Nylona Camary, założyciela zespołu Ensemble Instrumental de Guinée oraz Mamy Diaboli. W Gwinei współpracował jako tancerz i muzyk z Ensemble national des percussions de Guinée, Ballet de Matam, balet Merveilles de Guinée, balet Soleil d'Afrique oraz z grupami Konkoba. Mamadou Dian Camara W 2001 roku wydał we Francji album zatytułowany L'Afrique Noire (Musique ARB) – zbiór afrykańskich piosenek i kołysanek dla dzieci. Pochodząca z tej płyty piosenka Bonbon trafiła na ścieżkę dźwiękową filmu „Życie Adeli” (reż. Abdellatif Kechiche, Złota Palma Festiwalu Filmowego w Cannes, 2013). Obecnie mieszka we Francji. Prowadzi warsztaty tańca we Włoszech i w Grecji. Cyklicznie organizuje również podróże szkoleniowe do Gwinei.

Uderz w Bęben – grupa stworzona przez szczecińskiego bębniarza, etnologa, miłośnika Afryki oraz inicjatora Festiwalu – Pawła Sasima. Nazywają się różnie w zależności od okoliczności i potrzeb; znani między innymi jako Afro Banda, Djembelovers lub Grupa Uderzeniowa. Repertuar grupy to inspirowane autentycznymi zachodnioafrykańskimi schematami muzycznymi rytmy grane na tradycyjnych bębnach djembe i dundun.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję