Koncerty na 23 instrumenty solo albo w słuchawkach dla indywidualnego słuchacza, występy na świeżym powietrzu, jak i w przepięknych wnętrzach, do tego muzyczna joga i bajkowa relaksacja dla dzieci. Już w sobotę startuje tegoroczna odsłona festiwalu Szczecin Classic. W programie ogrom przeróżnych wydarzeń. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Pięć głównych koncertów

Szósta edycja festiwalu Szczecin Classic odbędzie się pod hasłem „6 zmysł”. Od 27 kwietnia do 3 maja br. Baltic Neopolis Orchestra zaprasza na koncerty, podczas których wystąpią cenieni muzycy, m.in. Daniel Stabrawa i Vasko Vassilev. W ramach festiwalu będzie można wysłuchać również młodych, zdolnych polskich twórców.

– Zagramy pięć głównych koncertów, które odbędą się w różnych miejscach Szczecina. Muzycznie będzie bardzo przekrojowo. Odwiedzimy wszystkie epoki, od baroku po współczesność, w przeróżnych konfiguracjach. Zabrzmią zespoły kameralne od duetów przez trio, sekstet, oktet, a nawet utwór na dwanaście wiolonczel. A w finale dwie orkiestry w dwóch różnych odsłonach – zachęca Emila Goch Salvador, dyrektor Baltic Neopolis Orchestra.

Na otwarcie festiwalu w sobotę, 27 kwietnia, w studio S1 Radia Szczecin zagra Trio Legend, zespół-rezydent Szczecin Classic.

W poniedziałek, 29 kwietnia, muzycy zawitają w gościnnych progach Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej 27. Artyści wystąpią w niecodziennych duetach – pojawi się m.in. duet na dwa kontrabasy.

– Jeszcze takiego duetu nie słyszałam – przyznaje Emilia Goch Salvador. – Ale właśnie to wyróżnia ten festiwal, że w programie pojawiają się występy, które w codziennym życiu, nawet chodząc do filharmonii, trudno usłyszeć.

W środę, 1 maja, festiwal dotrze do nowego miejsca, gdzie koncertów Szczecin Classic jeszcze nie grano. „Dobre Studio” przy ul. Wawrzyniaka 7F do wspólnej muzycznej przygody porwie Vasko Vassilev wraz z młodymi adeptami.

Dzień później, 2 maja, w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego Akademii Sztuki (al. Niepodległości 40) w w intrygujących programach wystąpią liderzy festiwalu i uczestnicy warsztatów. – Na tym koncercie na pewno będzie biło serce festiwalu – zapewnia Goch Salvador.

Wisienką na torcie będzie finał, który 3 maja zaplanowano w Filharmonii im. M. Karłowicza.

– W drugiej części koncertu zagramy „Metamorfozy”, utwór, który jest marzeniem każdego instrumentalisty smyczkowca. Został napisany na 23 instrumenty solo i w takim kształcie go wykonamy – obiecuje Goch Salvador. – W pierwszej części wieczoru popisy solowe w wykonaniu naszych profesorów.

Bilety na koncert finałowy są dostępne na stronie: https://www.biletomat.pl/bilety/metamorfozy-szczecin-30782.

Majówka pełna ciekawych pomysłów

Specjalne miejsce w programie Szczecin Classic zajmuje Maltówka, która jak co roku zapewni mieszkańcom muzyczne atrakcje podczas majówki.

– Mimo powszechnej opinii, że na czas majówki ludzie wyjeżdżają ze Szczecina, sporo mieszkańców zostaje w mieście i to z myślą o nich stworzyliśmy ten festiwal. Zawsze jest komplet publiczności, widać więc, że pomysł się spodobał – mówi Goch Salvador.

A będzie z czego wybierać. W środę, 1 maja na Jasnych Błoniach będzie można dołączyć do „Jogi dla zmysłów”, którą poprowadzi Iwona Wiewióra. Zajęcia pomogą odnaleźć równowagę ciała i duszy, uspokoić myśli i emocje. Wszystko przy kojącej muzyce na żywo w wykonaniu kwartetu smyczkowego.

Baltic Neopolis Orchestra nie zapomniała o najmłodszych i 2 maja zaprasza do Technoparku Pomerania na „Bajkową relaksację dla dzieci”. Podczas specjalnych zajęć dzieci oraz dorośli będą mieli okazję zanurzyć się w przyjemnym świecie opowieści i relaksu. Muzyka z bajek nie tylko rozbudzi wyobraźnię, ale także pomoże wyciszyć umysł i odprężyć ciało.

Również 2 maja zaplanowano koncert „Music under the moon” w wykonaniu Krzysztofa Baranowskiego, kompozytora, aranżera, pianisty i akordeonisty, od najmłodszych lat związanego ze sceną teatralną. „Muzyka pod Księżycem” to wykonywane na fortepianie, kształtujące się tylko w chwili tworzenia improwizowane miniatury. Tworzą one przestrzeń dla kolejnych, nieznanych współbrzmień, dźwięków i harmonii. Wydarzenie odbędzie się na terenie patio w Posejdonie.

Zagra tylko dla jednej osoby

Wyjątkowym doświadczeniem w ramach Maltówki będą koncerty „Silent Piano” w wykonaniu Barbary Drazkov.

– Nazywam ten projekt też „Present from the artist”. To trochę gra słowna performance Mariny Abramović „The artist is present”, podczas którego Marina siedzi przy stole i patrzy na indywidualnego widza. Bardzo spodobał mi się ten performance i postanowiłam go przenieść do świata muzycznego – opowiada Drazkov. – Gram na pianinie elektronicznym w słuchawkach w miejscach publicznych. Naprzeciwko mnie są drugi zestaw słuchawek i krzesło dla każdej osoby, która ma ochotę usiąść. I gram dla pojedynczego słuchacza.

Jak przyznaje pianistka, wywiązuje się wtedy intymna atmosfera. Koncerty zazwyczaj kojarzą się z artystami na scenie i grupą publiczności, która pozostaje anonimowa. Tutaj publiczność jest traktowana bezpośrednio i indywidualnie.

– Często po wykonaniu utworu rozmawiam z ludźmi, tworzą się bardzo krótkie, intymne relacje osobiste, bardzo emocjonalne. Ludzie mają taki moment odcięcia się od świata zewnętrznego. Gram muzykę Szymona Brzózki, niezwykle piękną, przystępną i emocjonalną. Wybór tych miniatur to całe spektrum przeróżnych emocji. I w zależności od tego, kto z jaką energią podchodzi, decyduję się na taki, a nie inny utwór – opowiada.

Akcję „Silent Piano” zaplanowano w sobotę, 27 kwietnia, w okolicach Pomnika Czynu Polaków, Galerii Kaskada oraz kościoła na Stołczynie, a 28 kwietnia – na bulwarze Piastowskim i w rejonie Bramy Królewskiej.

Na wszystkie wydarzenia w ramach Maltówki – z wyjątkiem „Silent Piano” – obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem tel.: 660-326-575. Udział jest bezpłatny.

Usłyszymy Stradivariusa

Już tradycją stało się, że podczas festiwalu Szczecin Classic szczecinianie mają okazję posłuchać skrzypiec Stradivariusa. W tym roku będzie to instrument z 1694 roku.

– To wielki moment w życiu skrzypka móc zagrać na takim instrumencie – przyznaje Emanuel Salvador, koncertmistrz BNO. – Jego dźwięki wypełniają każdy centymetr przestrzeni i nawet w najdalszych zakątkach sali można usłyszeć nawet te najcichsze.

Dodatkowo na festiwal zostali zaproszeni polscy lutnicy – Wojciech Topa i Marcin Krupa.

– Mają już duży dorobek w swoim życiu, zdobywają laury na różnych prestiżowych konkursach światowych – zaznacza Emilia Goch Salvador. – Chcemy przywieźć ich instrumenty i je pokazać, będziemy też na nich grać podczas koncertów.

KALENDARIUM KONCERTÓW:

27.04 Koncert otwarcia Szczecin Classic – Szósty Zmysł „PERCEPCJA” z udziałem rezydentów Trio Legend / Studio S1, Radio Szczecin

29.04 Koncert mistrzów Szczecin Classic – „SZÓSTY ZMYSŁ” z udziałem gwiazd festiwalu / Muzeum Narodowe, u. Staromłyńska 27

01.05 Koncert Szczecin Classic – Szósty Zmysł „SYNESTEZJA” z udziałem Vasko Vassilev, liderów festiwalu i uczestników warsztatów / „Dobre Studio”, Wawrzyniaka 7F

02.05 Koncert Szczecin Classic – Szósty Zmysł „SYNERGIA” z udziałem liderów festiwalu i uczestników warsztatów / Akademia Sztuki, Pałac Ziemstwa Polskiego

03.05 Koncert finałowy Szczecin Classic 2024 – „Metamorfozy” – Wielki Finał / Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Wydarzenia dodatkowe MALTÓWKA:

27/28 kwietnia „SILENT PIANO”/ Szczecin

1 maja JOGA DLA ZMYSŁÓW / Park Kasprowicza

2 maja „MUSIC UNDER THE MOON” / Patio Posejdon

2 maja BAJKOWA RELAKSACJA DLA DZIECI / Technopark Pomerania

Szczegółowe informacje: https://www.facebook.com/szczecinclassic/events