Teatr ZAR to wrocławska grupa, stworzona przez stażystów Instytutu Grotowskiego Jej nazwa to tytuł pieśni pogrzebowych wykonywanych przez Swanów zamieszkujących północno-zachodnią Gruzję. Temu artystycznemu kolektywowi poświęcone są Spotkania Teatralne Okno w swej listopadowej części.

Dziecińswo na scenie

Jednym z punktów programu jest inscenizacja tryptyku „Ewangelie dzieciństwa”, w którym  twórcy wykorzystali motywy zaczerpnięte z opowieści o wskrzeszeniu Łazarza, oraz „świadectwa Marii Magdaleny”. „Uwertura” została pokazana w kościele św. św. Piotra i  Pawła, cześć druga – „Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie” na scenie Teatru Kana, natomiast ostatnia ”Anhelli. Wołanie”(hołd dla Juliusza Słowackiego oraz jego podróży do Ziemi Świętej z Neapolu) w sali na terenie Portu DB przy ul. Bytomskiej.

Nie tylko widzieć

Dokonania  Teatru ZAR (nagrodzone m.in. na prestiżowym festiwalu Fringe w Edynburgu) są odzwierciedleniem zamysłu, że spektakl nie tylko winien być widziany, ale przede wszystkim  powinien być słuchany. Koncentracja na takiej formie odbioru implikuje powstawanie  w umyśle widza/słuchacza wrażeń, które nie są  dostępne w inny sposób. Aktorzy/muzycy teatru ZAR czyli Nini Julia Bang, Ditte Berkeley, Przemysław Błaszczak, Tomasz Bojarski,  Emma Bonnici, Alessandro Curti, Jean François Favreau, Kamila Klamut, Aleksandra Kotecka, Matej Matejka, Ewa Pasikowska, Tomasz Wierzbowski, pod kierownictwem swego lidera Jarosława Freta, śpiewają pieśni i grają na takich instrumentach jak pianino, wiolonczela czy piła.

Przed spektaklem widzowie mogą sięgnąć po książeczkę z tekstami wykonywanych utworów, w której znaleźć informację, że   „Ewangelie Dzieciństwa” prezentowane są „z myślą, o tych którzy dali nam życie, oraz  tych dali nam głos – naszym nauczycielom śpiewu”

Dalszy ciąg spotkań

Dziś o godz. 18.30 tryptyk zostanie pokazany po raz drugi. Bilety na to wydarzenie są jeszcze dostępne w Piwnicy Kany. 7 listopada natomiast, także w ramach „Okna” można zobaczyć spektakl "Remember me" Teatru Sineglossa (o godz. 19:00, 19:45 i 20:30).

Armeński projekt

Warto dodać, że Teatr ZAR za kilka dni rozpocznie swój  nowy projekt dotyczący historii Armenii. Podczas specjalnej konferencji we Wrocławiu, w  ciągu dwóch dni (10 i 11 listopada), organizatorzy chcą podjąć kwestię „milczenia Europy”, które jest  odpowiedzią na deportację i eksterminacje Ormian z początku XX wieku.

Naukowcy z całego świata, zajmujący się historią i kulturą Armenii oraz jej uwarunkowaniami politycznymi będą dyskutowali na ten temat, a poza tym podejmowana będzie kwestia  bycia świadkiem oraz „dziedziczenia” świadectwa. Oprócz dyskusji, wystaw i projekcji filmowych zostanie również pokazane przedstawienie projektu Teatru ZAR Armine „Sister” z udziałem Arama i Virginii Kerovpyan.