Dyskusje o rynku pracy w ostatnim czasie zdominowane są obawami o zwolnienia grupowe. Czy będą one dotykać coraz więcej firm? Eksperci rynku pracy zapewniają, że na ten moment nie ma mowy o wzroście bezrobocia czy masowym zamykaniu przedsiębiorstw. Wręcz przeciwne – rekrutacje w wielu sektorach gospodarki trwają, a liczba firm, która zgłosiła się na tegoroczne Targi Pracy w Netto Arenie, jest rekordowa.

Pensja skandynawska, menadżer szczeciński?

W Zachodniopomorskiem średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosi ponad 7300 złotych brutto. To mniej niż średnia dla całej Polski, ale jednocześnie ponad 10% więcej niż rok wcześniej. Najwięcej zarabia się w sektorach IT oraz TSL. Rosną także płace inżynierów oraz pracowników zatrudnionych w przemyśle.

We wtorkowym Studio wSzczecinie.pl eksperci nie ukrywali, że widoczna jest dysproporcja w zarobkach sektora prywatnego i publicznego. Zauważalne są również coraz większe rozbieżności w pensjach pracowników i kadry zarządzającej.

– Top management w naszym mieście potrafi zarabiać 20 tysięcy złotych, ale dyrektorzy, szczególnie w tych firmach z kapitałem zagranicznym, mogą liczyć nawet na 50 tysięcy złotych – mówi Katarzyna Opiekulska-Sozańska z LSJ HR Group. – Mamy w regionie firmy z kapitałem skandynawskim. Jej dyrektorem na początku zostawał menadżer z Danii czy Norwegii. Taka osoba po roku czy dwóch opuszczała Polskę. W jej miejsce zatrudniano osobę z Polski, ale pensja pozostawała taka sama. Czyli to, co było standardem dla osoby z Danii czy Norwegii, okazywało się wręcz luksusową pensją dla menadżera z Polski.

W Szczecinie dużo więcej osób aplikuje na stanowiska kierownicze niż specjalistyczne. 

– Gdy prowadzimy rekrutację na stanowiska dyrektorskie mamy po 400 aplikacji. Gdy szukamy mechaników czy specjalistów zwykle otrzymuje po kilka CV – mówi ekspertka rynku pracy i dodaje: – Dyrektorzy, kierownicy, menadżerowie zarabiają w Szczecinie już konkurencyjne pieniądze do wynagrodzeń kadry kierowniczej w innych miastach. Rynek jest otwarty, negocjacji wynagrodzeń również jest coraz więcej. Widzimy, że kandydaci stawiają tzw. „górne widełki”, a potem negocjują.

Ważne wydarzenia dla szczecińskiego rynku pracy

Przed nami dwa ważne dla szczecińskiego rynku pracy wydarzenia. Już w najbliższy czwartek, 25 kwietnia, w Netto Arenie odbędzie się kolejna edycja największych w regionie Targów Pracy. W tym roku na chętnych czeka ponad 1000 ofert zatrudnienia przygotowanych przez ponad 100 pracodawców zarówno ze Szczecina, jak i okolic.

– Zachęcam do tego, by przygotować się do naszych targów. Zadając rzeczowe i konkretne pytania, możemy dobrze poznać naszych przyszłych pracodawców. Warto zabrać ze sobą CV, czekają bardzo interesujące i różnorodne oferty pracy – zapowiada Andrzej Ulhurski, rzecznik prasowy Targów Pracy w Szczecinie. 

Pracodawcy będą czekać na mieszkańców od godziny 10:00 do 16:00. Wstęp na tragi jest bezpłatny. Pełna lista uczestników oraz harmonogram wydarzenia dostępne są na stronie www.targipracy.szczecin.pl oraz w mediach społecznościowych.

Natomiast miesiąc później, dokładnie 22 maja w hotelu Courtyard by Marriott w Szczecinie, odbędzie się konferencja Szczecin Biznes & HR, organizowana przez firmę LSJ HR Group. 

– Chcemy przekazać wiedzę, która przyda się menadżerom w firmach w naszym mieście. To wiedza uniwersalna, która sprawi, że uczestnicy będą mogli wdrażać dobre wzorce w swoich organizacjach – mówi współorganizatorka wydarzenia Katarzyna Opiekulska-Sozańska. Więcej o konferencji na: https://biznes-hr.pl/.