Zarządza najnowszym i najbardziej innowacyjnym kompleksem rehabilitacji i aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej w Goleniowie Karol Lament otrzymał „Złotą Banderę Sukcesu” przyznawaną przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. „Miarą naszego człowieczeństwa nie jest ani inteligencja, ani majątek tylko zdolność i chęć pomocy innym” – podkreśla.

Karol Lament z wielkim zaangażowaniem zdobywa wiedzę i doświadczenie oraz zabiega o współpracę w zakresie wspierania osób z niepełnosprawnościami. Od 2019 roku zarządza Zakładem Aktywności Zawodowej w Goleniowie, który powstał z myślą o absolwentach Goleniowskiej Szkoły Specjalnej. To miejsce, dzięki któremu praca osób z niepełnosprawnościami, ich wykształcenie i starania mają szansę zostać zauważone, docenione i odpowiednio wynagrodzone.

„Karol to człowiek orkiestra”

– Karol to człowiek orkiestra. Współpracujemy w zakresie dbania o zdrowie i profilaktykę jego podopiecznych. Na hasło „Klemens” moja administracja dokładnie wie o kim mówimy, bo taką zyskał ksywę – Katarzyna Kęcka, prezes Zarządu Centrum Medycznego w Goleniowie.

– Bez ani jednego słowa przesady chcę powiedzieć, że Karol Lament to jeden z najlepszych w kraju managerów specjalizujących się w zarządzaniu podmiotami ekonomii społecznej. Mam dużo osobistej satysfakcji ze współpracy z nim – podkreśla Robert Krupowicz, burmistrz Goleniowa.

„Każdy z nas jest sumą doświadczeń zawodowych”

Za swój wkład w rozwój gospodarczy Pomorza Zachodniego, Karol Lament otrzymał „Złotą Banderę Sukcesu”. To nagroda specjalna, którą Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego przyznaje jako symboliczne docenienie wkładu w rozwój gospodarczy regionu.

– Każdy z nas jest sumą doświadczeń zawodowych i kariery życiowej, którą ma już za sobą. Zanim podjąłem pracę w Zakładzie Aktywności Zawodowej, byłem między innymi pracownikiem samorządowym, urzędnikiem. Pracowałem w sektorze prywatnym, uczestniczyłem też we wdrażaniu środków unijnych – opowiada.

„To miejsce szczególne”

Jak podkreśla laureat „Złotej Bandery Sukcesu”, Zakład Aktywności Zawodowej w Goleniowie „to miejsce szczególne”.

– Daje prace, kwalifikacje oraz szanse wyjścia na otwarty rynek pracy osobom z niepełnosprawnościami, dla których praca jest bardzo ważna. Nie tylko ze względu na oczywistą funkcję dochodową, ale możliwość rozwijania pasji i aspiracji – opowiada.

Przedsiębiorcy korzystający z oferty ZAZ-u mogą m.in. zamówić catering, śniadania i obiady, zlecić zorganizowanie imprezy, skorzystać z usług poligraficznych, pralni, montażu i demontażu. Co więcej – pary młode mogą także zorganizować tutaj swoje wesele! Do dyspozycji mają salę o powierzchni ponad 300 m kw., która pomieści 150 gości.

– Mamy dział gastronomii, usług krawieckich, konfekcjonowania, obsługi wózków widłowych. Różne działy produkcji są po to, aby każdy mógł znaleźć miejsce adekwatne do swoich możliwości, potrzeb, umiejętności i oczekiwań – dodaje Karol Lament.

Czas na rehabilitacje i atrakcje

Jak podkreśla dyrektor goleniowskiego ZAZ, tego miejsca nie byłoby bez trzech składowych. Pierwszą z nich są pracownicy, ich motywacja do działania, samodoskonalenia się, gotowość wejścia na rynek.

– Bardzo ważni są również przedsiębiorcy, którzy z nami współpracują. Tego miejsca nie byłoby również bez samorządu, a więc wszystkich, dla których ważna jest opieka społeczna – dodaje Karol Lament.

Ale nie samą pracą żyją pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej. Na co dzień korzystają również z szeregu zajęć rehabilitacyjnych, które finansowane są właśnie z dochodów uzyskiwanych przez zakład.

– Zapewniamy dostęp do lekarzy specjalistów, fizjoterapeutów, psychologów, terapeutów, logopedów. Zapewniamy również aspekt społeczny – pracę na siłowni, zajęcia teatralne, wyjścia do teatru, dostęp do różnych form kultury – dodaje Karol Lament.