Koncerty na świeżym powietrzu albo w nieoczywistych wnętrzach, w mniejszych miejscowościach regionu, ale i w miastach po obu stronach granicy. Baltic Neopolis Orchestra przez najbliższe dwa miesiące będzie podróżować po Pomorzu Zachodnim i dzielić się pięknem muzyki. Powerania Fest już trwa, a w sobotę rusza festiwal Music West Fest.

To już 10. edycja Music West Fest

Festiwal Music West Fest organizowany przez Baltic Neopolis Orchestra to wyjątkowe święto muzyki, które tego lata już po raz 10. odbędzie się w malowniczych miejscowościach naszego regionu. Koncerty zaplanowano w różnych lokalizacjach, od historycznych kościołów po urokliwe zakątki miejskie, umożliwiając słuchaczom odkrywanie nie tylko muzyki, ale także ciekawych miejsc regionu. W programie znajdą się zarówno dzieła wielkich mistrzów, jak i muzyka rozrywkowa, a także utwory argentyńskie, hiszpańskie czy portugalskie. Pierwszy koncert już w sobotę, 15 czerwca.

– Tradycyjnie zaczynamy od koncertu w Galerii Kaskada. Co roku próbujemy zagrać na dachu, ale pogoda nam nie sprzyja, może tym razem się uda – mówi Emilia Goch Salvador, dyrektor BNO. – Może to nie jest oczywiste miejsce na koncerty, ale chcemy docierać do nowych odbiorców, a w galerii handlowej pojawiają się klienci nie tylko z Polski, ale i z zagranicy.

Sobotni koncert „De Madrid a Buenos Aires” będzie muzyczną podróżą przez najsłynniejsze i ukochane przez publiczność utwory hiszpańskich i argentyńskich kompozytorów, nierozerwalnie kojarzonych z gitarowym brzmieniem. Baltic Neopolis Orchestra w towarzystwie Krzysztofa Meisingera to gwarancja najlepszego otwarcia letniego sezonu. Początek koncertu o godz. 19:00, wstęp wolny.

W tej przestrzeni rzadko odbywają się koncerty

Kolejnym na liście miejscem spotkania z Music West Fest będzie foyer urzędu marszałkowskiego przy ul. Piłsudskiego 40. Tam królować będzie muzyka portugalska. Wraz z Baltic Neopolis Quartet wystąpi João de Sousa, artysta z Portugalii, który od ponad dekady mieszka i tworzy w Polsce.

– Cieszę się, że już od 10 lat wspieramy BNO w tym działaniu docierania z kulturą do mniejszych ośrodków na terenie Pomorza Zachodniego – przyznaje Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. – Serdecznie chcę zaprosić na koncert, który odbędzie się w naszym urzędzie, inspirowany fado. Jest ograniczona liczba miejsc, więc proszę się spieszyć z ich rezerwacją.

Koncert odbędzie się w czwartek, 20 czerwca, o godz. 19:00. Obowiązują bezpłatne wejściówki.

Na zakończenie szczecińskiego odcinka w sobotę, 29 czerwca, BNO zaprasza do kościoła pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny na Stołczynie. Artyści Baltic Neopolis Orchestra i skrzypaczka Maria Hanskov spotkają się w historycznym miejscu, w którym w 1856 roku koncertował sam Carl Loewe wraz z chórem gimnazjalistów. Będzie to okazja do wspomnienia wielkiego kompozytora i wielkich twórców. Początek koncertu o godz. 19:00, wstęp wolny.

Muzyczne lato w różnych miejscach w regionie

Na tegorocznej trasie Music West Fest znalazły się miejscowości, do których BNO regularnie powraca. To chociażby Grodno, gdzie 25 lipca odbędzie się koncert „Wieczór prawykonań”, czy Dominikowo i zaplanowany na 17 lipca koncert pt. „Klasyczny Duet”.

– Wracamy w turystycznie ciekawe miejsca, gdzie ludzie czekają na te koncerty – przyznaje Katarzyna Lament z biura koncertowego BNO. – Widownia na tych koncertach też jest zróżnicowana i to jest bardzo fajne. Są panie w kapeluszach i rękawiczkach, ale i osoby w klapkach, które dopiero co opuściły plażę i przypadkiem do nas dołączyły.

W tym roku Music West Fest odwiedzi również Międzyzdroje, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu, Świnoujście, Mieszkowice i Kołobrzeg.

Mecenasami festiwalu Music West Fest są: Pomorze Zachodnie, SANPROBI sp. z o.o. sp. k, Land Rover Bońkowscy British Auto, Pallada Ubezpieczenia, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koncerty po obu stronach granicy

Music West Fest dopiero przed nami, ale już teraz odbywają się koncerty w ramach projektu Powerania Fest. Jest to pierwsza edycja polsko-niemieckiego festiwalu muzyki klasycznej w fuzji z innymi gatunkami muzyki, który od 4 maja odbywa się na terenie pogranicza Euroregionu Pomerania.

Koncerty w ramach festiwalu odbywają się w różnych miejscach, takich jak historyczne kościoły, sale koncertowe czy plenery na świeżym powietrzu.

– Program i miejsca koncertów oraz wydarzeń zaplanowane zostały w sposób umożliwiający wspólne uczestnictwo w wydarzeniach sąsiadów po obu stronach granicy. Dzięki udziałowi w Powerania Fest możliwe jest więc nie tylko skorzystanie z ciekawej oferty kulturalnej, ale także łączenie jej z walorami turystycznymi – zaznacza Baltic Neopolis Orchestra.

I tak, już 16 czerwca w Miejskiej Bibliotece w Chojnie odbędzie się koncert „Klasycznie i wiosennie”, a 28 czerwca muzycy wystąpią w bardzo nieoczywistym miejscu – na moście w Siekierach. Tam zagrają wraz z Konradem Słoką i Borysem Sawaszkiewiczem.

W ramach Powerania Fest zaplanowano ponowne spotkanie z projektem „Silent Piano” Barbary Drazkov, która przez trzy dni będzie odwiedzać polskie i niemieckie miejscowości i grać indywidualne koncerty dla przypadkowych odbiorców.

Będzie też okazja „Zaprosić sztukę do domu”. To z kolei cykl koncertów wykonywanych w zaciszu domowym.

Organizatorem Powerania Fest jest Fundacja Stradivarius.pl. Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej oraz dotacji celowej budżetu państwa.

 

PROGRAM MUSIC WEST FEST 2024:

15 czerwca „De Madrid a Buenos Aires”

Galeria Kaskada, poziom 3 parkingu, Szczecin

Krzysztof Meisinger – gitara

Baltic Neopolis Orchestra

 

20 czerwca „Fado Polaco”

Atrium Urzędu Marszałkowskiego, Szczecin

João de Sousa – wokal/gitara

Baltic Neopolis Quartet

 

29 czerwca „Quatuor Spirituel”

Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny na Stołczynie

Baltic Neopolis Quartet

 

4 lipca „Va Banque – niezapomniane piosenki”

Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach

Olga Adamska – wokal

Baltic Neopolis Ensemble

 

18 lipca „ Klasyczny duet”

Kościół Rzymskokatolicki pw. Wniebowzięcia NMP w Dominikowie

Salvador Duo

 

19 lipca „Klasycznie, tanecznie”

GOKSiR Przecław

Baltic Neopolis Quartet

 

20 lipca „Od klasyki do nowego świata”

Muszla koncertowa, Świnoujście

Baltic Neopolis Quartet

 

25 lipca „Wieczór prawykonań”

Centrum Współpracy Międzynarodowej, Grodno

Iwona Glinka – flet

Magda Morus-Fijałkowska – flet

Mikaela Panagiotopoulou – flet

Ewelina Zawiślak – flet

Maria Rutkowska – fortepian

Paweł Kolta – dyrygent

Baltic Neopolis Orchestra

 

28 lipca „Klasyka pod chmurką”

MOK Mieszkowice

Baltic Neopolis Quartet

 

1 sierpnia „Muzyka w katedrze”

Bazylika konkatedralna, Kołobrzeg

Vasko Vassilev – skrzypce

Vicente Campos – trąbka

Baltic Neopolis Orchestra

 

PROGRAM POWERANIA FEST: 

16 czerwca, Chojna

Klasycznie i wiosennie

Emanuel Salvador – skrzypce

Christos Grimpas – wiolonczela

Valeria Charitidou – fortepian

 

28 czerwca, most w Siekierkach

„Stare śmieci”

Konrad Słoka – wokal/gitara

Borys Sawaszkiewicz – piano/aranżacje

Baltic Neopolis Quartet

 

28 lipca, Stargard, I Mariackie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej

Adam Wesołowski – dyrygent

Emanuel Salvador – skrzypce solo

Baltic Neopolis Orchestra

 

29–31 lipca

Barbara Drazkov – piano

Silent Piano, czyli „wędrowny fortepian” – happening z udziałem dwóch artystów, którzy wraz ze swoimi instrumentami przez trzy dni będą odwiedzać polskie i niemieckie miejscowości i grać koncerty dla „przypadkowych” odbiorców, a tym samym promować muzykę klasyczną, projekt oraz docierać do zupełnie nowych odbiorców.

 

1 lipca–15 września

Salvador Duo 

„Zaproś sztukę do domu” – cykl koncertów w gospodarstwach domowych. To happening z udziałem dwóch artystów, którzy wykonają koncerty w wybranych polskich i niemieckich domach, dla lokalnej wspólnoty, która chciałby taki koncert zorganizować np. przy okazji pleneru malarskiego czy prezentacji dzieła sztuki, które jest w posiadaniu domowników. Nabór miejsc będzie otwarty i ogłoszony drogą elektroniczną

 

26 września, Pasewalk

„Polish Concerti”

Emanuel Salvador – skrzypce

Agnieszka Sawicka – skrzypce

Emilia Goch Salvador – altówka

Konstantin Heidrich – wiolonczela

Baltic Neopolis Orchestra