4 lutego obchodzony był Światowy Dzień Walki z Rakiem. To czas, gdy zachodniopomorskie szpitale i instytucje ochrony zdrowia aktywnie zabierają głos w sprawie profilaktyki antynowotworowej. Jest o czym dyskutować. Lekarze mówią wprost, że liczba pacjentów z zaawansowanymi nowotworami jest obecnie większa niż kilka lat temu. – To między innymi efekt pandemii COVID-19. Wielu pacjentów nie zgłaszało się z objawami do szpitali, bo bali się koronawirusa – przyznaje dr Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.


Onkolodzy przyznają, że pacjenci unikają badań profilaktycznych

Światowy Dzień Walki z Rakiem od 23 lat jest okazją do przypominania społeczeństwu, że profilaktyka antynowotworowa jest bardzo ważna. W regionie wiele przychodni organizuje białe soboty lub niedziele, a szpitale i samorząd lekarski uświadamiają pacjentów, jak istotna jest kontrola zdrowia.

– Musimy kłaść nacisk na badania profilaktyczne i screening nowotworów. To pozwala nam na skuteczne leczenie. Niestety wielu pacjentów trafia do nas z zaawansowanymi nowotworami, rozsianymi po całym organizmie. Wówczas możemy mówić jedynie o zaleczeniu choroby – mówi Paulina Żukowska, lekarz onkolog z Oddziału Klinicznego Onkologii, Chemioterapii i Immunoterapii Nowotworów szpitala przy Unii Lubelskiej w Szczecinie, przedstawicielka Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie. – Zauważamy, że jest wiele rodzajów nowotworów, które można byłoby diagnozować wcześniej. Mówimy tutaj o nowotworach przewodu pokarmowego, nowotworach piersi czy raku płuca, który stanowi w tym momencie w Polsce najczęstszą przyczynę zgonów nowotworowych zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn – dodaje.

Pojawiają się głosy, że wzrost zachorowań na nowotwory w roku 2022 to efekt pandemii koronawirusa.

– Jako onkolodzy widzimy wzrost zachorowań na nowotwory złośliwe. Pandemia miała na to wpływ, ale także czynniki ryzyka w codziennym życiu czy nasze środowisko życia. To wszystko razem powoduje, że przybywa pacjentów onkologicznych. Lekarze mają bardzo dużo pracy – dodaje ekspertka.

„Kobiety nie powinny w Polsce umierać na raka szyjki macicy”

Postęp cywilizacyjny niestety nie przynosi postępu w statystykach dotyczących kobiecych nowotworów. Lekarze nie ukrywają, że mimo programów profilaktycznych wciąż zbyt mało kobiet regularnie się bada.

– Mam nadzieję, że rządzący dadzą szansę pacjentkom na jak najlepszą profilaktykę, np. w odniesieniu do raka szyjki macicy. Mam nadzieję, że niedługo zastąpimy cytologię szkiełkową cytologią płynną, najlepiej połączoną z badaniem genetycznym w kierunku wirusa HPV. Kobiety nie powinny w Polsce umierać na raka szyjki macicy. Niestety statystyki nie są optymistyczne dla naszego kraju – komentuje dla portalu wSzczecinie.pl Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie. – Pamiętajmy także o mammografii. To bardzo potrzebne badanie, które daje szansę na wczesne wykrycie raka piersi. Dzięki mądrości rządzących możemy także korzystać z rezonansu piersi w trudniejszych przypadkach. Profilaktyka jest najważniejsza – dodaje lekarz.