109. Szpital Wojskowy z Przychodnią w Szczecinie kupił sprzęt, który eliminuje ryzyko uszkodzenia przytarczyc – ważnych gruczołów odpowiedzialnych za gospodarkę wapniem. „Chirurdzy przeprowadzili już kilka operacji z wykorzystaniem aparatu. Wszystkie z pełnym powodzeniem” – podkreśla Marcin Górka, rzecznik prasowy placówki.

Od kilku dni chirurdzy 109. Szpitala Wojskowego w Szczecinie wykorzystują nowy sprzęt do wizualizacji przytarczyc. Jak informuje Marcin Górka, to dzięki niemu można bezpiecznie przeprowadzić operację częściowego lub całkowitego usunięcia tarczycy, eliminując wystąpienie najczęstszych powikłań w tego typu operacjach, jak uszkodzenie lub niezamierzone usunięcie przytarczyc oraz porażenie nerwu krtaniowego wstecznego.

– Przytarczyce są bardzo małymi gruczołami położonymi przy tylnej powierzchni tarczycy. Są zazwyczaj cztery. Ich uszkodzenie lub niezamierzone usunięcie razem z tarczycą powoduje zaburzenie wydzielania parathormonu, hormonu regulującego stężenie wapnia i fosforanów we krwi, co skutkuje między innymi mrowieniem w obrębie palców dłoni i stóp oraz wokół ust, bolesne skurcze mięśni kończyn górnych i dolnych oraz twarzy (tężyczka), uczucie zmęczenia i osłabienia – wyjaśnia dr Krzysztof Przygodzki, który wraz z dr Martą Suchomską specjalizuje się w operacjach tarczycy.

Lekarze pracują pod dydaktycznym nadzorem profesora Andrzeja Modrzejewskiego, który od kilku lat wspiera medyków swoim doświadczeniem i wiedzą.

– Nasz szpital dysponuje teraz zarówno aparatem do lokalizacji nerwu krtaniowego, jak i aparatem do wizualizacji przytarczyc. To powoduje, że możemy bezpiecznie zoperować pacjenta, minimalizując ryzyko uszkodzenia nerwu oraz przytarczyc. Aparat do lokalizacji przytarczyc może być również używany przy operacji samych przytarczyc, kiedy na przykład produkują nadmierną ilość parathormonu – dodaje dr Marta Suchomska.

Jak podkreśla komendant szpitala płk Krzysztof Jurkowski, „to nie ostatnia inwestycja w sprzęt”.

– Staramy się podążać za najnowszymi trendami w medycynie i sprzęt systematycznie aktualizujemy. Mamy bowiem świadomość, że od tego zależy skuteczność leczenia w naszym szpitalu, dobro, zdrowie oraz życie pacjentów, a na tym zależy nam najbardziej – podkreśla.

W 109. Szpitalu Wojskowym chirurdzy przeprowadzili już kilka operacji z wykorzystaniem aparatu do lokalizacji przytarczyc. – Wszystkie z pełnym powodzeniem – podkreśla rzecznik prasowy Marcin Górka.