Gazowiec Gaschem Rhone dostarczył we wtorek 3,5 tys. ton etylenu. Zostanie on wykorzystany przez Polimery Police do prac związanych z rozruchem instalacji nowego kompleksu chemicznego.
Częścią olbrzymiej inwestycji, realizowanej w Policach przez spółkę Grupa Azoty Polyolefins, była budowa gazoportu, który umożliwia dostawę niezbędnych surowców drogą wodną.
W przypadku etylenu, roczne zapotrzebowanie Polimerów Police oceniane jest na ok. 13 tys. ton. Będzie on magazynowany w stanie schłodzonym do temperatury minus 104 stopnie Celsjusza, w zbiorniku na terenie portowego terminalu.
Pierwsza dostawa zostanie wykorzystana w pierwszej kolejności do procesów schładzania, uruchamiania i testów naziemnego zbiornika oraz instalacji towarzyszących, a w kolejnym etapie do rozpoczęcia produkcji kopolimerów polipropylenu.
– Finalizujemy realizację dostaw kluczowych surowców, które pozwolą na uruchomienie nowej fabryki Grupy Azoty Polimerów Police – jednej z największych inwestycji europejskiego przemysłu chemicznego. Zrealizowana pierwsza dostawa etylenu, po grudniowej dostawie propanu potwierdza rozpoczęcie procesu rozruchu kolejnej, kluczowej części instalacji do produkcji polipropylenu oraz instalacji odwodornienia propanu – powiedział Tomasz Hinc, prezes zarządu Grupy Azoty S.A.
Polimery Police będą zintegrowanym kompleksem chemicznym zajmującym się produkcją propylenu i polipropylenu (do 437 tys. ton rocznie). Inwestycja o wartości 1,8 mld dolarów wchodzi w ostatnią fazę realizacji.
Fabryka osiągnęła stan gotowości do rozruchu instalacji do produkcji propylenu (PDH), instalacji do produkcji polipropylenu (PP) oraz infrastruktury logistycznej polipropylenu (PPL).
Komentarze
0