Magazyn energii jest kluczowym elementem instalacji fotowoltaicznej. Umożliwia on odciążenie sieci, zwiększa opłacalność fotowoltaiki i zapewnia ochronę przed przerwami w dostawie energii. Z tego powodu zainteresowanie przydomowymi magazynami energii wśród obecnych i przyszłych właścicieli instalacji fotowoltaicznych gwałtownie rośnie.Mimo takich ogólnych informacji, wiele osób nadal zastanawia się, czym dokładnie jest magazyn energii, do czego służy i jak funkcjonuje. Wyjaśniamy!
 • Czym są magazyny energii?

 • Jak działa magazyn energii?

 • Magazynowanie energii - korzyści

Zainteresowanie takimi aspektami, jak oddanie prądu do sieci energetycznej czy magazyny energii to efekt rosnącej popularności fotowoltaiki. Obecność magazynów energii jest bardzo ważnym aspektem, który uwzględnia system zarządzania energią.

Czym są magazyny energii?

Magazynem energii, zwanym także magazynem akumulatorowym lub systemem przechowywania energii, nazywamy zaawansowane systemy przeznaczone do gromadzenia i przechowywania prądu elektrycznego. To systemy techniczne umożliwiające akumulację energii elektrycznej z różnych źródeł, takich jak elektrownie wiatrowe, panele słoneczne, elektrownie wodne, elektrownie jądrowe oraz sieci energetyczne w okresach niskiego zapotrzebowania lub taniego dostępu do energii.

Głównym celem magazynów energii jest elastyczne zarządzanie dostępem do energii elektrycznej w czasie rzeczywistym, co zapewnia niezawodność dostaw prądu, szczególnie w warunkach zmiennego lub niestabilnego zapotrzebowania, a także zagospodarowanie nadwyżek energii.

Jak działa magazyn energii?

Zasada działania magazynu energii jest prosta. Energia wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną najpierw zasila bieżące potrzeby, następnie zaś nadwyżki energii trafiają do magazynu. Ten ładuje się do pełna, a jeśli produkcja nadal przewyższa zużycie, nadmiar energii wysyłany jest do sieci. Kiedy instalacja fotowoltaiczna nie produkuje energii, naładowany magazyn dostarcza energię do budynku. Gdy magazyn się rozładuje do ustalonego poziomu, energia pobierana jest z sieci.

Energia z instalacji fotowoltaicznej jest przechowywana w magazynie w postaci substancji chemicznej. Magazyn energii działa dzięki czterem głównym elementom:

 1. Anoda (biegun ujemny) - zachodzi na niej reakcja utleniania podczas rozładowywania.
 2. Katoda (biegun dodatni) - zachodzą na niej procesy redukcji.
 3. Elektrolit - substancja chemiczna przewodząca prąd, umożliwiająca transport jonów między anodą a katodą.
 4. Separator - porowaty materiał nasączony elektrolitem, oddzielający mechanicznie anody i katody, zapobiegający zwarciu ogniwa i umożliwiający transport jonów.

Konwersja zmagazynowanej energii na energię elektryczną przebiega następująco: substancja chemiczna na anodzie uwalnia elektrony do bieguna ujemnego i jony do elektrolitu, co jest reakcją utleniania. Katoda, biegun dodatni, przyjmuje elektrony, zamykając obwód przepływu elektronów. Jony przenoszą prąd przez elektrolit, a elektrony płyną przez zewnętrzny obwód, generując prąd elektryczny.

Magazynowanie energii - korzyści

Inwestując w system przechowywania energii z OZE, zyskujesz:

 • większą niezależność energetyczną,
 • ciągłość dostaw prądu bez przerw,
 • maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii elektrycznej,
 • redukcję skutków przeciążenia sieci energetycznej,
 • nowoczesny, samowystarczalny dom.

To znaczne oszczędności i zapewnienie bezpieczeństwa zasilania.

Magazyny energii - Solar-Project

Adres firmy:
Prosta 30, 62-002 Złotniki koło Poznania
woj. wielkopolskie

Telefon:
+48 61 679 13 92

NIP: 9721283665
REGON: 369377440
KRS: 0000716805

Strona WWW:
https://solar-project.pl/