Urna, która została odnaleziona w filarze w Bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba prawdopodobnie zawiera serce Carla Loewego.
Urna, która 27 lutego została odnaleziona w szczecińskiej katedrze prawdopodobnie zawiera serce słynnego kompozytora Carla Loewego. Serce przeszło wstępne badania genetyczne.
Wewnątrz urny ujawniliśmy serce ludzkie. Przeprowadzono wstępne badania genetyczne, na podstawie których ustalono, iż jest to z pewnością serce należące do mężczyzny. Serce jest zachowane w bardzo dobrym stanie. Stan materiału pozwala nam na wykonanie w przyszłości kolejnych badań, być może uda nam się dowiedzieć czegoś więcej, mam nadzieję, że będziemy mogli przeprowadzić badania porównawcze. - tłumaczy dr Andrzej Ossowski.
Badania porównawcze zostaną przeprowadzone, gdy uda się odnaleźć członków rodziny kompozytora, lub gdyby wśród rękopisów udało się natrafić na materiał genetyczny np. włos artysty.
Słowa potwierdzenia
Nie tylko badania genetyczne przekonują nas o tym, iż serce znalezione w katedrze może należeć do Carla Loewego, ale również znaleziona inskrypcja w katedrze.
Chciałbym się także odnieść do inskrypcji, która do dzisiaj znajduje się na filarze, w którym odnaleziono urnę, otóż tekst łaciński brzmi następująco „Carl Loewe z Löbejün, dr sztuki muzycznej, sławny dzięki pieśniom i dramatom religijnym, doświadczony mistrz i niezwykły człowiek polecił w tej urnie złożyć swoje serce po śmierci, na tym miejscu, w szczecińskim kościele św. Jakuba, w którym grał na organach 43 lata. Zmarł 20 04. 1869 roku”. - mówi ks. dr Andrzej Krzystek.
Zgodnie z wolą
Odnalezienie urny z sercem kompozytora zbiegło się z inicjatywą przywrócenie Loewego w świadomości mieszkańców Szczecina. Planowany jest montaż tabliczek w miejscach związanych z Loewem. 6 października odbędzie się także koncert na cześć kompozytora – część dochodów uzyskanych ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczona na renowację katedry. Organizatorzy będą dążyli do tego, by koncert stał się imprezą cykliczną. Możliwe, że Carl Loewe będzie miał w Szczecinie swoją ławeczkę. Na 7 października zaplanowana jest msza święta podczas której urna z sercem kompozytora – zgodnie z jego wolą - ponownie zostanie umieszczona w katedrze.
Carl Loewe
Johann Carl Gottfried Loewe przyszedł na świat 30 listopada 1796. Był niemieckim kompozytorem, dyrygentem, śpiewakiem (baryton) i organistą. Przez współczesnych zwany "Schubertem północnych Niemiec". W 1820 r. przeniósł się do Szczecina, gdzie pracował jako organista w kościele św. Jakuba i dyrektor szkoły muzycznej, którą utworzył w 1824 r. Brał czynny udział w życiu kulturalnym miasta. Organizował koncerty, na które zapraszał najpopularniejszych kompozytorów pruskich, samemu także koncertując. Doprowadził do wykonania wielu wybitnych dzieł – m.in. Pasji według św. Mateusza i Pasji według św. Jana Jana Sebastiana Bacha. W 1827r. poprowadził szczecińskie prawykonanie IX Symfonii Ludwiga van Beethovena oraz światowe prawykonanie dzieła Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego – uwertury koncertowej do Snu nocy letniej Williama Szekspira. Utwory angielskiego dramaturga sam tłumaczył, podobnie jak dzieła George'a Byrona.
Pisał muzykę do wierszy poetów romantycznych, dając początek nowemu gatunkowi solowej ballady romantycznej. Skomponował muzykę do utworów Adama Mickiewicza w przekładzie Carla von Blankensee. Opublikowany w 1835 r. tom tych kompozycji pt. Die Polnische Balladen.
Komentarze
0