Nowoczesny sprzęt czy charyzmatyczny lekarz? Co bardziej przyciąga nas do gabinetu stomatologicznego? Na tak postawione pytanie najprościej byłoby odpowiedzieć: poprosimy o hybrydę! Oczywiście profesjonalny sprzęt medyczny to podstawa dobrego leczenia stomatologicznego, ale wrażenia pacjentów również są bardzo istotne, szczególnie, gdy mówimy o tak delikatnym rodzaju leczenia jak stomatologia. Dentysta musi budzić w pacjencie pozytywne uczucia. Musi sprawiać, że pacjent czuje się zaopiekowany, spokojny, a jednocześnie pewien, że jego zdrowie jest w profesjonalnych rękach.

Pacjent musi czuć się zaopiekowany

Jak mówią lekarze dentyści i menadżerowie przychodni Dental Service w Szczecinie, pacjentom zależy, by lekarz dentysta nie tylko wyleczył ząb, ale i doradził im, jak się odżywiać i dbać o zdrowy uśmiech na co dzień.

– W Dental Service od zawsze stawiamy na holistyczne podejście do pacjenta. To nasz priorytet. Jesteśmy świadomi jak ważne jest, by pacjent czuł się bezpieczny na fotelu dentystycznym. Obecna nauka udowadnia nam, że tylko kompleksowe podejście do pacjenta jest gwarancją jego zdrowia, a z jamy ustnej można czytać jak z książki. Lekarze dentyści bardzo często informują pacjentów, do których lekarzy powinni się oni jeszcze zgłosić dla swojego zdrowia – mówi dr Katarzyna Kazojć, prezes zarządu Dental Service. 

„Zęby martwe są odcięte od naszego organizmu. Są one inkubatorami dla bakterii”

Ekspertką przychodni jest lekarz dentysta Aleksandra Nagay, która poza sprawami stomatologicznymi zajmuje się także edukacją.

– W medycynie chińskiej meridiany przebiegają przez całe nasze ciało. Każdemu zębowi odpowiada inny narząd w naszym ciele. Przez obserwację zębów możemy wysnuć diagnozy i odpowiedzieć na pytanie: co dolega pacjentowi? Tych zależności jest mnóstwo. Medycyna chińska mówi, że stan naszej jamy ustnej może być wynikiem patologii w żołądku. Z natury powinien on być pusty. Przepełnienie czy podrażnianie żołądka sprawia, że cały organizm może być chory – mówi lek dent. Aleksandra Nagay.

– Żuchwa połączona jest z jelitem grubym. Meridian żołądka przebiega przez górną szczękę. Przepływy energetyczne mają wpływ na nasze zdrowie. Jednymi z głównych czynników, które zatruwają nam zdrowie, są patogeny. Jeżeli wiemy, że mogą nam one szkodzić, to zastanówmy się, jak reaguje nasze ciało na martwą lub obcą tkankę? Tutaj chciałabym przejść do leczenia kanałowego. Zęby martwe są odcięte od naszego organizmu. Są one inkubatorami dla bakterii. Ich toksyny mogą mieć destrukcyjny wpływ na nasz organizm. Bakterie gromadzące się w martwych zębach mogą mieć nawet konsekwencje neurotoksyczne. Ząb martwy nie jest już zębem, tylko ciałem obcym – mówi Aleksandra Nagay.

Czy lekarz dentysta może wyczytać chorobę z jamy ustnej pacjenta?

 – Aspektów, od których zależy nasze zdrowie, gdy borykamy się z chorobą przewlekłą, jest mnóstwo. Mamy wpływ na to, jak dbamy o nasz organizm, w tym o naszą jamę ustną. Moim pacjentom zawsze przedstawiam plan leczenia, w którym uwzględniam, czy pacjent boryka się z chorobą przewlekłą, np. boreliozą, chorobą autoimmunologiczną czy onkologiczną – tłumaczy Aleksandra Nagay.
Skąd u lekarza stomatologa głębsze zainteresowanie ciałem człowieka? – Przyświeca mi idea, by dentyści bardziej zaczęli zasługiwać na miano lekarzy całkowitych. Nie chcę nikogo obrażać, a namawiać do poszerzania horyzontów. Często dentysta jest lekarzem, do którego pacjent jest w stanie dostać się relatywnie szybko. Chciałabym, by lekarze dentyści patrzyli na pacjentów bardziej holistycznie – dodaje dr Nagay, którą na co dzień można spotkać w przychodni Dental Service przy ul. Niedziałkowskiego 25 w Szczecinie.