Profesor afrykańskiego uniwersytetu, gwiazda kinowego megahitu i jurorka telewizyjnego show. Co ich łączy? Wystąpią 3 marca w Szczecinie podczas Gali Legalnej Kultury w ramach festiwalu Szczecin Jazz. Darius Brubeck, Katarzyna Warnke, Danuta Stenka i Anna Dereszowska zaprezentują się na scenie Filharmonii podczas wieczoru, który upamiętni 60-lecie jazzu w Szczecinie. Poznajcie mniej znane fakty z biografii gwiazd tej gali!

Powrót po sześciu dekadach

Koncert słynnego pianisty Davida Brubecka w marcu 1958 roku w Szczecinie był prawdopodobnie pierwszym występem amerykańskiego jazzmana w krajach tzw. „demokracji ludowej”. Kwartet Brubecka był wtedy w podróży po Europie i Azji sponsorowanej przez Departament Stanu USA. To tournee miało promować amerykańską sztukę i kulturę podczas zimnej wojny i przebiegało m.in. przez Polskę, Turcję, Indie, Cejlon, Bangladesz i Iran. W Szczecinie wraz z liderem kwartetu wystąpił też wtedy jego jedenastoletni syn – Darius, który nadal jest aktywnym muzykiem (także pianistą) i wykonuje m.in. słynne utwory ojca. Teraz zagra je podczas festiwalu Szczecin Jazz 2018.

Muzyka do słów Nelsona Mandeli

Darius komponuje też własne utwory. W 2004 r. zrealizował wraz z saksofonistą Zim Ngqawaną muzykę ilustrującą przemówienia Nelsona Mandeli i Desmonda Tutu. Została ona wykonana wraz z lektorem, którym był znany aktor Morgan Freeman, podczas premiery w Nowym Jorku. Nieprzypadkowo został poproszony o taką kompozycję. Wiele lat spędził wcześniej w Durbanie w Republice Południowej Afryki jako profesor i szef Centrum Muzyki Jazzowej i Popularnej na Uniwersytecie w Natal.

Występuje też często wraz ze swoimi młodszymi braćmi Chrisem i Danem. Razem grają w projekcie Brubecks Play Brubeck. Tym razem jednak zagości w Szczecinie z innym składem.

Trzy ambasadorki zaśpiewają standardy jazzowe

Działania prowadzone przez Legalną Kulturę zna chyba każdy wielbiciel muzyki, teatru czy kina. By lepiej promować akcje z tym związane i dostęp do legalnych źródeł wybrano Ambasadorów kampanii. Trzy osoby z tego grona – trzy znakomite aktorki, zaśpiewają polskie jazzowe standardy 3 marca w Filharmonii w Szczecinie.

Zdobywczyni Złotego Samowaru

Wydaje się, że najbardziej do takiej roli przygotowana jest Anna Dereszowska, która w młodości ukończyła Prywatne Studium Muzyczne w  rodzinnym Mikołowie (w klasie fortepianu). Jest związana z warszawskim teatrem Buffo, w którym występuje m.in. w musicalach, a w 2010 roku zdobyła główną nagrodę... Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze , czyli "Złoty Samowar"! Poza tym ma na koncie własne płyty. W 2011 r. wydała album "Już nie zapomnisz mnie", a trzy lata później powstało jej drugie wydawnictwo "Tango va banque - tanga filmowe".

Na scenie i w polsatowym show

Danuta Stenka w Szczecinie jest od lat bardzo dobrze znana. Nie tylko z powodu licznych ról filmowych, ale też dlatego, że latach 1984–1988 występowała na scenie naszego Teatru Współczesnego. Za rolę Pauliny w spektaklu „Białe małżeństwo” otrzymała pierwszą w swej karierze nagrodę. To było w 1985 roku na Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu. W Szczecinie uhonorowano ją Nagrodą Magnolii za rolę w spektaklu "Koncert życzeń" na festiwalu Kontrapunkt 2015. Nie tylko na scenie ją widzimy. Obok Otylii Jędrzejczak i Tomasza Zimocha była jurorką prezentowanego w Polsacie programu Celebrity Splash. Oceniała wysiłki uczestników, którzy rywalizowali między sobą w... efektownych skokach do wody!

Asystentka Wojciecha Manna i kobieta mafii

Telewizję dobrze poznała też Katarzyna Warnke, która była kiedyś asystentką Wojciecha Manna w jego talk show w TVP2 zatytułowanym "Kocham to, co lubię". Zanim do tego doszło przez cztery lata uczyła się aktorstwa w Teatrze Wizji i Ruchu w rodzinnym Grudziądzu. Potem studiowała historię sztuki w Warszawie, ale przerwała naukę na tym kierunku. W 2002 roku ukończyła Wydział Aktorski w PWST w Krakowie. Ostatnio zasłynęła bardzo odważnym występem na pokazie modowym projektanta Macieja Zienia. Przede wszystkim kojarzona jest jednak z teatrem (role w spektaklach Grzegorza Jarzyny) i filmami. Na planie obrazu „W spirali”, dwa lata temu, poznała swego męża – Piotra Stramowskiego. Oboje grają w najnowszym wielkim hicie kinowym „Kobiety mafii” Patryka Vegi. Już niedługo przekonamy się, czy umie też śpiewać jazz!

 

Szczecin Jazz 2018 Gala Legalnej Kultury & 60 lat jazzu w Szczecinie

03.03.2018 20:00

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, ul. Małopolska 48

Bilety można kupić tutaj »