Niegdyś nowoczesny i zachwycający obiekt, dzisiaj – przestarzały kompleks bez atrakcji przyciągających turystów. Czy gryfiński aquapark wytrzyma konkurencję ze strony Fabryki Wody? – Laguna ma już ponad 25 lat, a Fabryka Wody to nowiutkie cacko. Tutaj nie ma przestrzeni do porównywania. Nasz obiekt będzie cieszyć się nadal zainteresowaniem lokalsów, gorzej będzie z przyciąganiem ludzi ze Szczecina – słyszymy.

Gryfino gotowe na Fabrykę Wody? Mniej mieszkańców Szczecina będzie korzystać z Laguny

Pierwszą część aquaparku Laguna w Gryfinie oddano do użytku w 1998 roku. Cały kompleks udostępniony został dwa lata później. Ponad dwie dekady temu był to jeden z najnowocześniejszych obiektów basenowych w tej części Polski. Lata mijały, a wraz z upływem czasu zmniejszała się też popularność gryfińskiego aquaparku, którego gospodarzom zarzucano brak inwestycji i anachroniczność.

Teraz przed Laguną jeszcze poważniejsze wyzwanie: odparcie konkurencji ze strony Fabryki Wody. Ze szczecińskiego aquaparku będzie można korzystać już od soboty, 1 czerwca.

– Bierzemy pod uwagę konkurencję szczecińskiej Fabryki Wody. Sporą część naszych klientów stanowią przecież mieszkańcy Szczecina. Szykujemy się do dużych inwestycji w obiekty sportowe w Gryfinie, będziemy oferować szersze spektrum usług. Myślę, że zarówno nasza Laguna, jak i obiekt w Szczecinie poradzą sobie i będą wykonywać usługi dla mieszkańców regionu – mówi w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl Mieczysław Sawaryn, burmistrz Gryfina. – W dłuższej perspektywie chcemy mocno zainwestować w naszą infrastrukturę. Rozbudowa Laguny jest na tapecie, ale musimy zmontować finansowanie. Nie będzie to jednak konkurowanie ze Szczecinem, a proponowanie innych usług, które przyciągną potencjalnych klientów. Mamy przecież turystykę związaną z Międzyodrzem, Regalicą, jesteśmy miejscem atrakcyjnym. Uważam, że mieszkańcy Szczecina nadal będą w sferze naszych zainteresowań. O wielu rzeczach zdecyduje portfel, ale też np. możliwość dojazdu SKM – dodaje Sawaryn.

W Gryfinie zdaje się jednak panować spokój przed sobotnim otwarciem wielkiego parku wodnego w Szczecinie.

– Oczywiście w pierwszych kilku miesiącach od otwarcia Fabryki Wody, Laguna prawdopodobnie odnotuje spadek liczby klientów, spowodowany fascynacją nowym obiektem. Jednak porównując ceny biletów wstępu, to Laguna ma przewagę i wielu mieszkańców na pewno będzie kalkulować, gdzie taniej jest spędzić czas – zwraca uwagę Łukasz Kamiński, samorządowiec z Gryfina, ekspert ds. turystyki.

Szczecin czekał na to wiele lat

Fabryka Wody to jedna z największych inwestycji w Szczecinie w ostatniej dekadzie. Wielki park wodny powstał w miejscu dawnego kąpieliska Gontynka. Od 1 czerwca mieszkańcy będą mogli korzystać z 18 basenów, 11 zjeżdżalni, spektakularnej strefy saun oraz nowoczesnego edukatorium. W obiekcie działać będą także m.in. strefa gastronomiczna, ścianka wspinaczkowa oraz kręgielnia. Jak na razie nie będzie można korzystać ze strefy fitness.

Sercem zadaszonej części kompleksu jest główna sala basenowa z dużym basenem rekreacyjnym. Został on podzielony na trzy części, z wodnymi leżankami, wodospadem i siatkami do wspinaczki. Dostępne są też basen infinity, rwąca rzeka, basen wypływowy i jaskinie multimedialne. W strefie Royal Tropic przygotowano wodny bar oraz basen z ekranem. Są też wanny spa i jacuzzi. Na dzieci czeka wodny plac z zabawkami tryskającymi wodą, brodziki oraz basen z dmuchańcami. Potrenować będzie można na 25-metrowym basenie sportowym z 6 torami.

Z kolei na zewnątrz przygotowano basen rekreacyjny z plażą, a dla dzieci – wodne i edukacyjne place zabaw. 

Z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca dzieci i młodzież do 14. roku życia (urodzeni w latach 2010-2024) do Fabryki Wody wejdą za darmo. Trzeba pamiętać o legitymacji szkolnej. Tego dnia aquapark będzie otwarty od godziny 9:00 do godziny 22:00.