„13.03.13” – pod takim hasłem 13 marca br. odbyły się niecodzienne prezentacje artystycznew Schronisku dla Nieletnich w Szczecinie. W tej zamkniętej placówce resocjalizacyjnej dla chłopców, wobec których ujawniono okoliczności przemawiające za umieszczeniem w zakładzie poprawczym młodzież nie marnuje czasu. Piszą i nagrywają piosenki w nurcie „ulicznego rapu”, tworzą przedstawienia kabaretowe.

 

Do Schroniska dla Nieletnich przybyła liczna grupa studentów pedagogiki resocjalizacyjnej z Uniwersytetu Szczecińskiego. Przed obejrzeniem prezentacji artystycznych uczestniczyli oni w spotkaniu z Dyrektorem placówki Pawłem Radziszewiczem, który opowiedział gościom o codziennej pracy resocjalizacyjnej.

Występy artystyczne wychowanków podzielone były na dwie części. Pierwszą stanowił program kabaretowy. Druga część to koncert rapowy, w którym na szczególną uwagę zasługuje jego narracyjny charakter. Teksty do wszystkich wykonanych utworów napisali sami wychowankowie. Wiele z nich to wzruszające historie ich życia rodzinnego, trudności jakie przeżyli, opowieści o planach i marzeniach.

Teksty napisanych przez chłopców piosenek są naprawdę autentyczne i poruszające – powiedziała nam jedna ze studentek uczestniczących w prezentacjach. Także opiekun grupy studentów dr Paweł Popek dziękując chłopcom za zaproszenie wyraził pozytywne zaskoczenie jakością wykonanych prezentacji.

Nie zdziwię się, jeśli zobaczę Was w przyszłości w szczecińskim amfiteatrze przed tysięczną publicznością, Waszemu programowi kabaretowemu nic nie brakuje by mógłby być tam zaprezentowany – powiedział do występującej młodzieży po zakończonych prezentacjach.

Schronisko dla Nieletnich jest izolacyjną, zamkniętą placówką resocjalizacyjną dla młodzieży wobec której ujawniono okoliczności przemawiające za umieszczeniem w zakładzie poprawczym. W placówce tej chłopcy oczekują na decyzję Sądu dotyczącą przebiegu dalszej resocjalizacji. Przygotowanie prezentacji artystycznych jest formą terapii związaną m.in. z próbą pomocy wychowankom w odnalezieniu własnych uzdolnień i pasji, podnoszeniu ich samooceny, rozwijaniu zainteresowań pozytywną aktywnością a także inspirowaniu refleksji nad samym sobą. Zajęcia mają pomóc podopiecznym zrozumieć samego siebie, motywy swoich popełnionych czynów, zrozumieć na czym polega zło tych czynów. W każdym z chłopców tkwi jakieś indywidualne uzdolnienie – chcąc pomóc im zmienić ich życie staramy się odnaleźć i wspólnie rozwijać w nich to, co jest dobre – powiedział nam Paweł Radziszewicz, dyrektor Schroniska dla Nieletnich w Szczecinie.