Przypadkowa stacja Szczecin – czy jesteśmy przypadkowym społeczeństwem? To temat spotkania, które odbędzie się w czwartek w Muzeum Narodowym, a nawiązywać będzie do 70. rocznicy pierwszych największych wywózek Polaków na Syberię w czasie II wojny światowej.

Problem tożsamości szczecinian i ich przynależności do tych terenów, związków uczuciowych i formalnych z zamieszkiwanym obszarem to jedna z najczęściej poruszanych kwestii w dyskusjach na temat społeczności naszego miasta. Mimo upływu czasu, a może paradoksalnie właśnie z powodu upływu tylu lat od końca wojny, problem ten jest nadal aktualny. Po wywózkach na Wschód i po zakończeniu wojny osoby wysiedlone z Kresów znalazły swoje miejsce m.in. w Szczecinie, jednak dla niewielu z nich był to świadomy, przemyślany wybór. Na ile sytuacja ta zdeterminowała stosunek nowych mieszkańców do nowego (tylko?) miejsca zamieszkania? Jak zmianiała się ich świadomość i jak wygląda teraz? - to problemy, które na pewno zostaną poruszone w trakcie debaty, która rozpocznie się o godz. 17 w Gmachu Głównym MN na wałach Chrobrego (wstęp wolny).

Wśród zaproszonych gości są przedstawiciele Związku Sybiraków w Polsce, Zachodniopomorskiego Związku Sybiraków, Rodzin Katyńskich, Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Polskiego Związku Ziemiańskiego oraz żołnierzy Armii Krajowej. Dyskutować też będą dr Bazyli Baran, prof. Andrzej Furier, prof. Ewa Jackowska, prof. Jacek Leoński – wykładowcy Uniwersytetu Szczecińskiego oraz uczniowie Gimnazjum nr 7. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.

Centrum Dialogu PRZEŁOMY – Muzeum Narodowe w Szczecinie to projekt, który skupia się na powojennej historii Szczecina i Pomorza Zachodniego oraz specyfice wydarzeń historycznych w naszym regionie. Będzie prezentowało wystawy i zajmowało się dokumentacja oraz edukacją.