Najpierw odnowiono dworkowe wejście do budynku i oryginalną elewację, która w części jest pokryta drewnianym gontem. Teraz Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych rozpoczyna drugi etap remontu willi przy ul. Krasickiego 6.

Uwaga prowadzących remont skupi się na klatce schodowej i pomieszczeniach. – Prace obejmą m.in. renowacje schodów, grzejnika i elementów drewnianych – boazerii oraz drzwi zewnętrznych. Poza tym wykonana zostanie renowacja z rekonstrukcją witrażowego szklenia okna na pierwszym piętrze – mówi Tomasz Klek, rzecznik prasowy ZBiLK.

Zabytkowy charakter odzyska dawna jadalnia na parterze budynku. Odnowione zostaną tam elementy malowanego ornamentu, planowana jest też renowacja oryginalnej drewnianej podłogi. Prace obejmą również boazerię, drzwi, listwy sufitowe, ściany i grzejniki.

– W pozostałych pomieszczeniach będą przeprowadzane podobne prace remontowe – mówi Tomasz Klek. – Z kolei w ramach zagospodarowania terenu podwórka przewiduje się położenie nowej nawierzchni i odnowienie konserwatorskie ogrodzenia, schodów, ścieżek i alejek.

Koszt wszystkich prac to 532 tys. zł. Powinny zostać zakończone w sierpniu. Wykonawcą jest firma Kontrapost Konserwacja Zabytków Urszula Girtel z Witoszyna.

Najbardziej charakterystycznym elementem willi przy ul. Krasickiego 6 jest drewniany gont pokrywający dużą część odnowionej elewacji. W pierwszym etapie prac wyremontowano też wejście do budynku, taras, balustrady i posadzkę z płytek klinkierowych. Częściowo wymieniono stolarkę okienną i drzwiową oraz wykonano izolację pionową murów ściany frontowej.