Ponad 300 km zrekonstruowanego historycznego szlaku pielgrzymkowego Szczecin – Sławno. Już w przyszłym tygodniu grupa rowerzystów zainauguruje jego otwarcie.

Uczestnicy mają do pokonania łącznie ponad 300 km na trasie Sławno - Sianów - Kołobrzeg - Trzebiatów - Kamień Pomorski - Stepnica – Szczecin. Ich wyprawa odbędzię się w dniach 22 - 27 lipca.

Rowery oraz wiek użytkowników zostały dobrane w taki sposób, aby móc sprawdzić dostępność szlaku niezależnie od posiadanego sprzętu, czy własnych predyspozycji. W wyprawie wezmą udział osoby starsze, młode i małe dziecko. Ciekawostką będą rowery - oprócz typowych, wykorzystany zostanie również tandem i rower poziomy. W sobotę 27 lipca ok. godz. 14:00 przewidziany jest przyjazd grupy pod szczecińską katedrę, gdzie uczestnicy podzielą się swoimi wrażeniami z osobami, które odwiedzą Jarmark Jakubowy.

Camino de Santiago - Droga św. Jakuba to istniejący od przeszło tysiąca lat szlak pielgrzymkowy wiodący do znajdującego się na północno-zachodnim skraju Półwyspu Iberyjskiego grobu św. Jakuba Apostoła. W średniowieczu szlak ten przemierzały rzesze pielgrzymów, którzy przybywali do Santiago de Compostela z różnych zakątków Europy, wytyczając w ten sposób sieć dróg oplatających niemal cały Stary Kontynent. Szlak wykształcił się w okresie średniowiecza i miał znaczący wpływ na rozwój kontynentu. Nie ma jednej trasy pielgrzymki - uczestnicy mogą docierać do celu różnymi drogami. Jedna z tych średniowiecznych dróg wiodła od Królewca przez Gdańsk i Szczecin do Rostoku i dalej przez Francję do hiszpańskiego Santiago.

Odtwarzanie Dróg św. Jakuba w krajach, które włączyły się w ich reaktywację odegrało bardzo korzystny wpływ na  społeczno-ekonomiczną aktywizację społeczności lokalnych, poprzez  m.in. świadczenie usług  dla odwiedzających region pielgrzymów i turystów, rozwój bazy noclegowej, w tym agroturystyki, oferty kulinarnej, rzemiosła, współtworzenie wydarzeń związanych ze szlakiem, pozwalających na ponowne odkrywanie i  podtrzymywanie tradycji regionu. Na trasie Pomorskiej Drogi św. Jakuba dzięki działaniom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego udało się zaangażować szereg osób i instytucji, które na swoim terenie współtworzą szlak. Działania takie są szczególnie istotne w przypadku tematycznych szlaków pieszych i rowerowych, dla których istnienia niezbędna jest baza noclegowa, gastronomiczna oraz oferta kulturalna.

W naszym regionie Partnerami projektu mającego na celu odtworzenie na Pomorzu Drogi św. Jakuba są Województwo Zachodniopomorskie i Fundacja "Szczecińska". Organizatorem wyprawy podczas której grupa ok. 10 rowerzystów przemierzy nowy fragment Pomorskiej Drogi św. Jakuba jest stowarzyszenie Rowerowy Szczecin. Wyprawa odbywa się pod patronatem Kuriera Szczecińskiego, Gościa Niedzielnego oraz portalu www.wszczecinie.pl

Dokładna trasa przejazdu.