Powstający przy Bramie Portowej kompleks biurowo-usługowo-hotelowy Posejdon otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie „Excellent”. To dowód na to, ze budynek jest przyjazny środowisku i oferuje zdrowe środowisko pracy.

Inwestor, spółka Porto, od początku celował w certyfikat BREEAM co najmniej na poziomie „Very good”. Ostatecznie jednak ekologiczne rozwiązania oceniono o stopień wyżej, na poziomie „Excellent”.

Posejdon już teraz spełnia wyśrubowane normy zużycia energii, które wejdą w życie dopiero w 2021 roku. Uznawany jest za największy w Polsce nisko emisyjny budynek komercyjny. W ubiegłym roku, w czasie konferencji klimatycznej ONZ w Katowicach (COP 24) szczeciński kompleks prezentowano delegacjom z całego świata jako wzór budynku o niskim zużyciu energii, korzystającego z najnowocześniejszych technologii proekologicznych.

Posejdon zredukuje emisję CO2 do atmosfery aż o 76% w porównaniu do takiego samego budynku zbudowanego w tradycyjnej technologii. Możliwe będzie to dzięki pasywnemu układowi pozyskiwania energii geotermalnej z 300-metrowych odwiertów pod budynkiem, która wykorzystywana będzie do klimatyzacji. Prąd pozyskiwany będzie m.in. z 342 paneli fotowoltaicznych na dachu kompleksu, a w toaletach wykorzystywana będzie woda deszczowa. W podziemnym garażu przewidziano co najmniej 10 stanowisk do ładowania elektrycznych samochodów. Dumą projektantów jest 15-metrowa ściana zieleni w patio.

fot. Marcin Jędra