Protest nauczycieli w Polsce trwał od 8 do 27 kwietnia. Nie został jednak zakończony, a zawieszony do września. Powodem była chęć przeprowadzenia w spokoju i bez zakłóceń egzaminów maturalnych (pierwsze odbędą się już dziś). Nauczyciele w Szczecinie wrócili do pracy, ale Związek Nauczycielstwa Polskiego sugeruje działanie, które miałoby pokazać, że determinacja środowiska nadal jest bardzo wysoka. Zasugerowano prowadzenie tzw. „strajku włoskiego”. Na czym miałby on polegać? Tłumaczyła to Prezes ZNP w Szczecinie Maria Świerczek podczas rozmowy w Radiu Plus.

Prezes Świerczek: „Apelujemy do nauczycieli, żeby nie pracować za tzw. „dziękuję””

Dlaczego protest nauczycieli został zawieszony? Tego zdaje się nie wiedzieć nawet część protestujących nauczycieli, których determinacja, by walczyć o lepsze płace była bardzo wysoka. Władze Związku Nauczycielstwa Polskiego przekonują jednak, że nie ma mowy o zakończeniu protestu, a jedynie o zawieszeniu. Nauczycielom zasugerowano tzw. „strajk włoski”.

- Lekcje prowadzone są normalnie, natomiast nauczyciele działają tylko w ramach pensum, bez zajęć dodatkowych. Nie ma wycieczek, kółek dodatkowych, ponadprogramowych zajęć edukacyjnych. To pomysł Pana Lorka, nauczyciela roku 2015 – mówiła w Radiu Plus Maria Świerczek, Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Szczecinie.

Porozumienie pomiędzy ZNP w Szczecinie a magistratem zakładało, że nauczyciele będą mogli „odrobić” straconą część wynagrodzenia przez organizację dodatkowych zajęć edukacyjnych. Trudno byłoby pogodzić to z prowadzonym równocześnie „strajkiem włoskim”.

- Ani kolega Broniarz, ani Prezydent Soska nie wymuszą na nauczycielach pracy dodatkowej. Każdy nauczyciel podejmie decyzję samodzielnie. To jest propozycja, ale to nie jest przymus. Te dwie koncepcje się wykluczają, ale każdy nauczyciel podejmie decyzję samodzielnie. Te wszystkie zajęcia dodatkowe, które dotychczas prowadzone były przez nauczycieli, były niepłatne. My apelujemy, żeby nie pracować dodatkowo za tzw. „dziękuję” – mówiła Maria Świerczek.

Nie wiadomo, ilu nuczycieli podejmie decyzję o przystąpieniu do „strajku włoskiego”.

Egzaminy maturalne od dzisiaj. Język polski na pierwszy ogień

To, czy egzaminy maturalne odbędą się bez zakłóceń, było jednym z głównych tematów podczas trwającego przez ponad trzy tygodnie protestu nauczycieli. Spokojne przeprowadzenie matur było jednym z powodów zawieszenia protestu. Jak zapewnia Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty, we wszystkich szkołach na terenie Szczecina i województwa zachodniopomorskiego doszło do klasyfikacji uczniów, a dzisiaj pracować będą pełne obsady komisji. W poniedziałek uczniowie napiszą egzamin z języka polskiego, jutro z matematyki, a w środę z wybranego języka obcego. Następnie odbywać się będą egzaminy z przedmiotów. Wyniki matur w regionie znane będą 4 lipca.