Grupa CSL to jedna z największych firm logistycznych w Polsce. Za jej sukcesem stoi prezes Laura Hołowacz. W 2015 roku na Łasztowni powstała Stara Rzeźnia. Centrum kultury było początkiem rewitalizacji tej części Szczecina. – Jestem pewna, że szczecinianie będą budować Laurze pomniki, bo na to zasługuje – mówi prof. Aneta Zelek, ekonomistka i przyjaciółka Laury Hołowacz.

„O sukces trzeba dbać. Nic nie trwa wiecznie”

Grupa CSL działa od ponad 25 lat. Firma zajmuje się transportem, spedycją i logistyką. Prowadzi także własną agencję celną. Twórczynią firmy jest Laura Hołowacz, przedsiębiorczyni uhonorowana „Diamentem Forbesa” czy tytułem Honorowej Obywatelki Szczecina. Władze miasta, media oraz samorządy gospodarcze doceniają nie tylko jej biznesowe sukcesy, lecz także zaangażowanie społeczne i powołanie do życia Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Instytucja kultury na Łasztowni działa już od prawie dekady i zapoczątkowała rewitalizację tej części Szczecina.

– Pierwszy rok był czasem strat, a potem krok po kroku budowaliśmy naszą firmę. Praca to jest moja pasja. Od samego początku wiedziałam, że musimy iść swoją drogą i być otwarci na innowacje. Zaczynaliśmy od polskich klientów, potem pracowaliśmy z klientami z Europy, a teraz w określonej grupie towarowej obsługujemy firmy z całego świata – mówi Laura Hołowacz.

– O sukces trzeba dbać. Nic nie trwa wiecznie. Staram się budować relację, wiem, czego chcę, mam dużą intuicję biznesową, ale też potrafię zaryzykować, więc kiedy są porażki, to wyciągam z nich wnioski – dodaje Laura Hołowacz.

Najbardziej zaskakującym krokiem w historii Grupy CSL było na pewno powołanie do życia Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

– Kocham to miejsce. Łasztownia ma przyszłość. Chciałabym, żeby rewitalizacja postępowała, wtedy to miejsce będzie kultowe, bo ludzie uwielbiają Łasztownię. Mieliśmy ostatnio „Szwajową niedzielę” i obiekt wypełniony po brzegi – dodaje Laura Hołowacz.

W biznesie jest „rozważna i romantyczna”. Prof. Zelek i prezes Mojsiuk o Laurze Hołowacz

Grupa CSL jest firmą rodzinną. Po prezes Laurze Hołowacz zarządzanie spółką przejmie jej syn Przemysław Hołowacz, obecnie dyrektor ds. rozwoju.

– Moja mama jest najlepszym menadżerem, jakiego spotkałem – przyznaje Przemysław Hołowacz. – Wyróżnia nas indywidualne, osobiste podejście do pracowników. Dużo rozmawiamy. Zależy nam na wzajemnym zaufaniu i dzieleniu się swoimi historiami, zarówno tymi pozytywnymi, jak i tymi, które wymagają przeanalizowania i znalezienia odpowiednich rozwiązań.

Prof. Aneta Zelek zna Laurę Hołowacz jeszcze z czasów studiów. Jak mówi, zawsze wyróżniała ją pasja, determinacja i chęć robienia rzeczy „inaczej niż wszyscy”. Już wtedy zajmowała się żeglarstwem, ale też chętnie angażowała się w inicjatywy społeczne.

– Postać niesztampowa, kopalnia pomysłów, robi nadzwyczajne rzeczy, wzór bizneswoman, choć pełna sprzeczności. Z jednej strony twarda i odważna, z drugiej zaś rozważna i pełna empatii, a czasem nawet romantyzmu – mówi prof. Aneta Zelek.

– To kobieta biznesu, z której możemy brać przykład. Osoba silna, skuteczna, prospołeczna. Jest świetnym pracodawcą i bardzo zaangażowanym przedsiębiorcą – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

„Historie sukcesu” to projekt Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości i portalu wSzczecinie.pl. Kolejny wywiad już w czerwcu.