Wyższa Szkoła Humanistyczna Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie jest uczelnią niepubliczną, co nie oznacza, że jest prywatną. Założycielem naszej Uczelni jest bowiem Towarzystwo Wiedzy Powszechnej, legitymujące się kilkudziesięcioletnią tradycją w różnorodnych obszarach edukacji. To między innymi zapewnia szerokie możliwości rozwojowe zarówno studentów, jak i kadry. Posiadamy duże doświadczenie i znaczące osiągnięcia nie tylko w zakresie kształcenia, ale również w działalności badawczej, rozwojowej i popularyzatorskiej.
Prowadzimy kształcenie w obszarze trzech kierunków: dziennikarstwa i komunikacji społecznej, pedagogiki oraz socjologii. Na dwóch ostatnich prowadzimy nie tylko studia licencjackie, ale także magisterskie. Nasza oferta studiów podyplomowych obejmuje 26 kierunków. Zatrudniana w Uczelni kadra naukowo-dydaktyczna to wysoko wykwalifikowani specjaliści oraz praktycy z różnych dziedzin. Główny nacisk  stawiamy na praktyczne aspekty procesu edukacyjnego, tak aby nasi absolwenci otrzymywali wiedzę i umiejętności jak najbardziej skorelowane z potrzebami rynku pracy. W tym celu nawiązujemy współpracę z różnymi instytucjami i organizacjami pracodawców, nie tylko z Polski, ale także z zagranicy, czego efektem było powołanie przez JM Rektora Forum Pracodawców przy WSH TWP w Szczecinie. Nasza Uczelnia, jako jedyna w Polsce, jest członkiem BVMW (Niemiecka Federacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw). Dzięki temu studenci mogą odbywać praktyki i staże u pracodawców niemieckich, co może otwierać drogę do kariery zawodowej u naszego zachodniego sąsiada. Prowadzimy również, jako jedyna uczelnia w kraju, program resocjalizacyjno-edukacyjny polegający m.in. na organizacji paneli dyskusyjnych we współpracy z Zakładem Karnym w Nowogardzie, w których biorą udział nasi studenci oraz skazani (często z wyrokami 15 lat, 25 lat, a nawet dożywocia). Ostatnie takie spotkanie miało miejsce 12 kwietnia br. podczas konferencji dotyczącej readaptacji skazanych, w której wzięli udział m.in. wiceminister sprawiedliwości Stanisław Chmielewski, prezes Sądu Okręgowego oraz dyrektor okręgowej Służby Więziennej. W WSH TWP działa Biuro Karier, którego zadania znacznie wykraczają poza ogólnie przyjętą formułę oraz Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych. W uczelni działa także Centrum Egzaminacyjne ECDL (Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych). Centrum Rozwoju Osobistego to nasza najnowsza propozycja dla ludzi z pasją, którzy pragną się rozwijać, inwestować w siebie. CRO oferuje min. studia podyplomowe: Akademia Trenera, Akademia Coachingu, Psychologia zarządzania, Public Relations Wychodząc naprzeciw aspiracjom edukacyjnym dzieci i młodzieży powołano kilka lat temu przy WSH TWP, cieszące się nie słabnącym powodzeniem:  Dziecięcy Uniwersytet Humanistyczny (DUH) oraz Akademię Szlifowania Diamentów, dzięki której Uczelnia otrzymała od MEN status Miejsca Odkrywania Talentów. Celem Uczelni w najbliższej przyszłości jest rozszerzenie oferty edukacyjnej o nowe kierunki i formy kształcenia. 
 
Mam nadzieję, co więcej, jestem o tym przekonany, że dbałość o jakość kształcenia, jego związek z potrzebami rynku pracy, piętnastoletnie doświadczenie, ponad dziesięć tysięcy absolwentów, którzy opuścili mury naszej uczelni, ponad dwa tysiące studentów i słuchaczy studiów podyplomowych obecnie zdobywających u nas wiedzę i umiejętności to najlepsza rekomendacja Wyższej Szkoły Humanistyczne TWP w Szczecinie.
 
Dziekan Wydziału Nauk Społecznych
WSH TWP w Szczecinie
dr Waldemar Urbanik