Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Fabryka Wody nie będzie działać od czerwca, ale dopiero od jesieni. Jak przyznał w programie „Studio wSzczecinie.pl” prezydent Piotr Krzystek, powodem jest opóźnienie na budowie. Nadal nie wiadomo też, ile będą kosztować bilety wstępu.


Prezydent o opóźnieniu na budowie parku wodnego: „Jestem rozczarowany”

Opóźnienie na budowie aquaparku to zła wiadomość dla mieszkańców, którzy liczyli na pierwsze kąpiele jeszcze przed wakacjami.

– Mamy przesunięcie o półtora miesiąca. W tej chwili termin zakończenia to 10 lutego, ale otrzymaliśmy wniosek o przedłużenie. Będziemy musieli o kilka tygodni zmienić termin, więc do końca czerwca obiekt nie zostanie otwarty. Jestem rozczarowany, ale na wojnę i pandemię wpływu nie mieliśmy. Czekaliśmy na pewne elementy wiele tygodni dłużej, niż powinniśmy. Z rzeczywistością trudno dyskutować – mówił wczoraj w programie „Studio wSzczecinie.pl” Piotr Krzystek. – Realny termin otwarcia to koniec wakacji, wrzesień. To terminy, które są na stole. W wakacje będziemy musieli korzystać z innych obiektów niż Fabryka Wody.

Wiosną w naszym programie gościliśmy prezesa Fabryki Wody. Konrad Stępień zapewniał wówczas o dużym zaawansowaniu prac. Jednocześnie przekonywał, że termin otwarcia aquaparku przed wakacjami nie jest zagrożony.

„Nie zakładam istotnych strat, a duży boom na aquapark”

Czy szczeciński obiekt będzie mieć szansę na rentowność? Prezydent Szczecina zapewnił, że tak, choć decyzja o budowie aquaparku zapadała w zupełnie innych realiach. Piotr Krzystek dodał również, że saunarium nie będzie generowało przytłaczających kosztów. Dodajmy, że obecnie podobne obiekty w Polsce właśnie przez wysokie koszty zamykają się lub ograniczają godziny otwarcia.

– Zakładam, że taryfikator i fakt, że nasz obiekt będzie połączony z centrum edukacyjnym, będą mieć korzystny wpływ na jego popularność i przychody. Założenia były takie, że istotne jest zbilansowanie kosztów bieżących. Koszty inwestycji czy obsługi kredytu są zapisane w budżecie miasta, a bieżące utrzymanie zamierzamy doprowadzić do bilansu zerowego. Nie zakładam istotnych strat, a duży boom na aquapark – mówił Piotr Krzystek.

Ceny biletów wstępu do aquaparku, zdaniem prezydenta, mają być „niewygórowane”.

– W tej chwili trudno określić cenę. Cennik wrocławski jest na pewno czymś, do czego będziemy się odnosić – dodał.

Fabryka Wody powstaje u zbiegu ulic 1 Maja i Sczanieckiej, w miejscu dawnej Gontynki. Będzie połączeniem aquaparku z edukatorium, zaplanowano też część sportowo-rekreacyjną. W kompleksie znajdzie się 17 wewnętrznych basenów, jedno z największych saunariów w Polsce i 11 zjeżdżalni o łącznej długości pół kilometra. W edukatorium zaplanowano wystawy poświęcone wodzie, jej znaczeniu, roli, występowaniu i wpływie na nasze życie oraz cywilizację.

Prace budowlane kosztują 349,7 mln zł, a przygotowanie wystawy edukacyjnej – 25,8 mln. Na realizację tego projektu miasto zaciągnęło pożyczkę w bankach komercyjnych, która będzie spłacana do 2041 roku.