Koncepcja zagospodarowania pl. Orła Białego, która zwyciężyła w miejskim konkursie architektonicznym to według miejskich urzędników „punkt wyjścia do dalszej dyskusji nad kształtem tej przestrzeni”. Przygotowanie ostatecznego projektu ma poprzedzić spotkanie i dyskusja z mieszkańcami.

Taka inicjatywa ze strony miasta i przyjęta retoryka to efekt zmasowanej krytyki koncepcji zagospodarowania pl. Orła Białego, która wygrała w konkursie. W wizji przygotowanej przez pracownię Orłowski Szymański Architekci Sp. j. nie spodobał się zwłaszcza pomysł zachowania większości miejsc parkingowych i pozwolenie na parkowanie z trzech stron placu. Magistrat tłumaczy jednak, że zwycięska praca pozostawia dużą swobodą do dokonywania zmian, również jeśli chodzi o miejsca postojowe.

- Zaprezentowane na wizualizacjach rozwiązania dotyczące tej kwestii nie są obligatoryjne i należy je traktować elastycznie, uwzględniając potrzeby różnych grup mieszkańców – informuje Paulina Łątka z Urzędu Miasta. - Dlatego na etapie przygotowań do opracowania ostatecznego projektu, Miasto zorganizuje spotkanie w szerokim gronie zainteresowanych organizacji i mieszkańców Szczecina, na którym zostaną przedstawione i omówione propozycje możliwych rozwiązań i sposobu ich wprowadzenia. Miejsce i termin takiego spotkania zostaną podane w najbliższych dniach.

ZOBACZ TEŻ: Tak ma się zmienić pl. Orła Białego [wizualizacje]

Podczas spotkania z mieszkańcami swój wybór będą tłumaczyć przedstawiciele sądu konkursowego. Już wcześniej zaznaczali, że doceniają zwycięską koncepcję m.in. za przemyślany podział przestrzeni na trzy obszary funkcjonalne: historyczny plac w formie rynku miejskiego, przestrzeń wystawowo – ekspozycyjną oraz przestrzeń parkową. Architekci podkreślają, że wszystkie te strefy będą wyłączone z ruchu, a zaproponowane wokół nich miejsca parkingowe są rozwiązaniami komunikacyjnymi uwzględniającymi „kwestię koniecznego dojazdu do budynków”.