Miasto ogłosiło przetarg na modernizację mostku nad Rusałką w Parku Kasprowicza. Odnowiony obiekt będzie podświetlony. Nie zostaną, przynajmniej na razie, odbudowane przedwojenne altanki, w formie wieżyczek stojących po obu stronach mostu.

Modernizacja jest potrzebna nie tylko ze względów estetycznych, ale także dlatego, że mostek jest w złym stanie technicznym. Zaplanowano kompleksowy remont wszystkich elementów jego konstrukcji. Dodatkowo zaprojektowano iluminację.

Zabytkowe balustrady trafią do zakładu kowalskiego, gdzie zostaną oczyszczone z farby i korozji, a wszystkie brakujące elementy historyczne będą uzupełnione. Wiąże się to z demontażem zawieszanych przez zakochanych kłódek, które, zgodnie z projektem modernizacji, wykonawca przekaże inwestorowi, czyli miastu.

Wizualizacja mostu - Pracownia Projektowa Mostów s.c. (materiały przetargowe)

Oferty w przetargu można składać do 23 lipca. Zwycięzca będzie miał 180 dni na realizację zamówienia. Projekt budowlany i wykonawczy przygotowała Pracownia Projektowa Mostów R. M. L. Jastrzębscy ze Szczecina.

Mostek nad Rusałką został wybudowany w 1898 r. w stylu japońskim. Na jego obu końcach stały po dwie drewniane altanki stylizowane na wieżyczki, mieściła się w nich m.in. kawiarnia. Pawilony rozebrano w latach 50. XX wieku, ze względu na ich zły stan. Zostały po nich cokoły, które dziś są zagospodarowane jako kwietniki. Czy jest szansa, że kiedyś zostaną odbudowane?

- W miarę możliwości finansowych można odbudować i wieżyczki – pisał rok temu prezydent Piotr Krzystek, odpowiadając na pytania internautów zainteresowanych przyszłością ponad 100-letniego mostku w Parku Kasprowicza.

fot. sedina.pl