Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Dąbie” wystawiło na sprzedaż 5 wycofanych z eksploatacji i niesprawnych technicznie autobusów. Ceny wywoławcze w przetargach ustalono na poziomie 5,5 – 7 tys. zł netto.

 

SPAD chce sprzedać dwa Solarisy Urbino 12 oraz trzy Mercedesy Citaro. Autobusy te trafiły do Szczecina w latach 2014-16 z wtórnego rynku niemieckiego. Najmłodszy z nich miał wówczas 10 lat, a najstarszy już 17.

Najwyżej, bo na 7 tys. zł, wyceniono właśnie najstarszy wystawiony na sprzedaż model. Mercedes-Benz O 530G Citaro został wyprodukowany w 1999 roku. Na liczniku ma już 940 tys. przejechanych kilometrów.

Niższą cenę wywoławczą – 6 tys. zł – ustalono przy Solarisach Urbino 12 z 2004 roku i innym Mercedesie Citaro (też z 2004 roku). Jeszcze tańszy może być Mercedes-Benz O 530 z 2003 roku, przy którym zapisano 5,5 tys. zł.

Tak niska wycena wynika z faktu, że wszystkie te autobusy są obecnie niezdolne do samodzielnej jazdy. Wszystkie mają przebieg ok. 1 mln kilometrów i długą listę usterek.

Przykłady? Wycieki oleju z silnika. Wycieki z układu chłodzenia. Korozja na poszyciu zewnętrznym i podwoziu. Brak mocy silnika. Nieszczelności układu wydechowego. Szarpiąca skrzynia biegów. Nieszczelny układ pneumatyczny.

Jeśli więc potencjalny kupiec będzie zainteresowany przystosowaniem autobusu do jazdy, musi się liczyć z dużymi wydatkami.

Oferty kupna autobusów będą przyjmowane do 30 września (do godz. 13). Na druku włożonym do zamkniętej koperty trzeba wpisać kwotę netto co najmniej równą cenie wywoławczej. Wybrane zostaną najwyższe propozycje. Pojazdy można wcześniej obejrzeć na terenie zajezdni przy ul. Struga (w dni robocze w godzinach 10-13).