Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już w najbliższą niedzielę, 13 stycznia. W Szczecinie z tej okazji przygotowano sporo atrakcji, m.in. na Łasztowni, Starej Rzeźni i Teatrze Lalek Pleciuga. Część zaplanowanych wydarzeń odbędzie się już w sobotę, 12 stycznia.

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już po raz 27. Tym razem pod hasłem „Pomaganie jest dziecinnie proste” zbierane będą środki na zakup sprzętu do specjalistycznych szpitali dziecięcych.

WIOSŁOWANIE dla WOŚP w Atrium Molo

W CH Atrium Molo (ul. Mieszka I 73) zaplanowano akcję „Wiosłowanie dla WOŚP”. Uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił na ergometrze wioślarskim i wspólnie powalczyć o rekord Polski w największej liczbie osób, które w ciągu 10 godzin przepłyną na jednym ergometrze dystans 500 metrów. Szczecin po raz pierwszy bierze udział w tej rywalizacji, stając w szranki z takimi miastami, jak Warszawa, Poznań czy Gdańsk. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie sztafeta gwiazd z udziałem medalistów Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy i polityków. Jednym z zawodników będzie Marek Kolbowicz – złoty medalista w wioślarskiej czwórce podwójnej igrzysk olimpijskich w Pekinie (2008). W związku z tym, że w najbliższą niedzielę sklepy i galerie handlowe będą nieczynne, akcja odbędzie się w sobotę (12 stycznia) w godz. 09:00 – 19:00. Wydarzenie będzie miało miejsce w pobliżu sklepu TK Maxx. Więcej szczegółów tutaj

AUKCJA CHARYTATYWNA dla WOŚP w GH Turzyn

Również w sobotę (12 stycznia) zaprasza GH Turzyn, która w ramach 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaplanowała specjalną aukcję charytatywną. W godz. 11:00 – 17:00 odwiedzający galerię będą mogli wylicytować unikalne przedmioty, vouchery i atrakcje, w tym m.in.: vouchery na naukę języka obcego, catering dietetyczny czy karnety na zajęcia taneczne. Szczegółowa lista nagród dostępna jest tutaj

FINAŁ WOŚP na Łasztowni

Miejski finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2019, podobnie jak w roku ubiegłym, odbędzie się na Łasztowni, Starej Rzeźni i pobliskim Cielętniku. Start w niedzielę, 13 stycznia, o godz. 14:00.

Impreza rozpocznie się od tradycyjnego biegu „Policz się z cukrzycą”: o godz. 14:00 dla osób poniżej 12 lat (500 metrów) i o godz. 14:30 dla osób starszych (3 km). Dwie godziny później wystartuje „Hardkorowe Serce”. Jak przekonują organizatorzy, bieg z przeszkodami, jakiego w Szczecinie jeszcze nie było. Na 3-kilometrowej trasie uczestnicy będą musieli zmierzyć się z wojskowymi zasiekami, ściankami, przedmiotami do ciągnięcia, podnośnikami. O godz. 16:00 bieg otworzą goście honorowi – Aleksander Doba oraz Krzysztof Kryj. Zapisy na to wydarzenie potrwają do 11 stycznia na stronie: https://www.protiming24.pl/startmeta/hs2018/registration

W niedzielę na Łasztowni będzie można oglądać też pojazdy i sprzęt służb mundurowych: Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, OSP Szczecin-Śmierdnica, WOPR Szczecin, Straży Miejskiej w Szczecinie. Dla odwiedzających przygotowanych zostanie także około 400 porcji żołnierskiej grochówki. Po drugiej stronie Odry prezentowane będą również samochody wyścigowe i rajdowe, pojazdy zabytkowe, terenowe oraz motocykle. Kajak Aleksandra Doby oraz szybowiec z Aeroklubu Szczecińskiego mieszkańcy będą obklejać serduszkami. Z kolei w godz. 16:00 – 20:00 zapłonie ognisko, przy którym będzie można piec kiełbaski.

ATRAKCJE w Starej Rzeźni

Dużo będzie się też działo w budynku Starej Rzeźni. Już od godziny 14:00 organizatorzy zapraszają na występ szczecińskiego rapera Marcusona, a około godz. 15:00 koncert zespołu Arfik z Ryszardem Leoszewskim (Sklep z ptasimi piórami) na czele. W późniejszych godzinach zaprezentują się dzieci i młodzież z Pałacu Młodzieży, trio Tequila Band oraz IGA'cki Band. W przerwach między koncertami odbędą się licytacje na rzecz WOŚP. Wylicytować będzie można m.in.: lot paralotnią, rejs po Bałtyku, książki z autografem Leszka Hermana, obrazy, płyty, maskotki, gadżety, voucher na wydarzenia w Starej Rzeźni i wiele, wiele innych przedmiotów.

Od godz. 14:00 w Starej Rzeźni będzie można też zasięgnąć bezpłatnych porad medycznych, m.in. z zakresu stomatologii, dietetyki, fizjoterapii czy samobadania piersi. Studenci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego zbadają nam też poziom cukru we krwi i zmierzą ciśnienie tętnicze. Zaplanowano również pokazy udzielania pierwszej pomocy. Dla dzieci przygotowany zostanie specjalny dział „Szpital pluszowego misia”, w którym najmłodsi będą mogli nauczyć się m.in.: podstaw ratownictwa medycznego.

W programie zaplanowano więcej atrakcji dla maluchów. Na Łasztowni powstanie np. specjalna strefa dla dzieci „drift trikes” z elektrycznymi pojazdami trikingowymi i torem dla bmx. W zlokalizowanym tuż przy Starej Rzeźni Cielętniku przez całe popołudnie (od godz. 14:00) będą odbywały się warsztaty plastyczne dla dzieci. O godz. 15:00 odbędzie się interaktywny spektakl dla najmłodszych pt. „Morze zabawy”, podczas którego młodzi widzowie poznają morskie tradycje, pracę marynarzy oraz kulturę marynistyczną. Zaplanowano też zajęcia z jogi śmiechu, słodki poczęstunek bez cukru oraz ciekawe warsztaty dla rodziców. Będzie można dowiedzieć się jak przyroda wpływa na rozwój dziecka czy jak wykorzystać zabawę do rozwiązywania trudnych sytuacji i budowania więzi z pociechą. Szczegółowy program tutaj

ŚWIATEŁKO DO NIEBA

Wspólne granie na Łasztowni zakończy o godz. 20:00 tradycyjne światełko do nieba. Zaplanowano podświetlenie dźwigozaurów na czerwono z pokazem pirotechniki scenicznej oraz rozwinięciem 8-metrowej flagi z sercem.

W niedzielę na Łasztownię będzie można dojechać specjalnym bezpłatnym autobusem, który od godz. 13:00 będzie kursował na trasie Tkacka – Wendy na wysokości budynku Żeglugi Szczecińskiej.

Rozkład odjazdów:

ul. Tkacka – odjazdy o godz.: 13.00, 13.30, 15.10, 15.40, 16.10, 16.40, 17.10, 17.40, 18.10, 18.40, 19.10, 19.40.

ul. T. A. Wendy – odjazdy o godz.: 13.20, 15.00, 15.30, 16.00, 16.30, 17.00, 17.30, 18.00, 18.30, 19.00, 19.30, 20.00, 20.25.

WOŚP w Pleciudze

Poza Łasztownią w niedzielę, 13 stycznia, mnóstwo atrakcji będzie czekało na szczecinian w Teatrze Lalek Pleciuga. Tutaj finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizuje Stowarzyszenie Make It Funky Production. W programie m.in.: animacje dla dzieci, zajęcia taneczne, nauka języka migowego, liczne pokazy i prezentacje oraz koncerty. Zagrają m.in.: Tony Jazzu, Darek Zeto, Nutshell, duet Sky'a. Nie zabraknie też licytacji, które poprowadzi najbardziej znany wolontariusz WOŚP – Łukasz Berezak. Impreza w Pleciudze odbędzie się w godz. 12:00 - 22:00. Szczegółowy program tutaj

WOŚP na Nawigatorze XXI

Do 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy włącza się też Akademia Morska w Szczecinie i w niedzielę, 13 stycznia, otworzy dla zainteresowanych pokład Nawigatora XXI. Jednostkę będzie można zwiedzać w godz. 09:00-19:00. Statek cumuje przy Wałach Chrobrego. Na pokładzie będą obecni także wolontariusze WOŚP. Wstęp bezpłatny. Więcej tutaj