To jak w przyszłości powinien wyglądać pl. Orła Białego, magistrat chce ustalić wspólnie z mieszkańcami za pomocą procesu prototypowania, czyli sprawdzenia w rzeczywistości różnych wariantów zagospodarowania tej przestrzeni. Początek testowania 24 lipca, gdy rozpocznie się Jarmark Jakubowy.

Miesiąc temu magistrat unieważnił konkurs na zagospodarowanie pl. Orła Białego, którego rozstrzygnięcie wzbudziło wiele kontrowersji. Sporej części mieszkańców zwycięski projekt się nie spodobał. Wywołał burzliwą dyskusję, w której najczęściej dyskutowano o kwestiach organizacji ruchu, a zwłaszcza obecności na placu samochodów.

Rzeczywiste zmiany zamiast wizualizacji

W wypracowaniu kompromisu zadawalającego największą część mieszkańców pomóc ma procedura prototypowania. Polega ona na wprowadzaniu i obserwowaniu tymczasowych zmian na wybranym terenie. Co pozwala również przyjrzeć się skutkom jakie one wywołują.

- Dzięki temu rozwiązaniu wszyscy użytkownicy placu (mieszkańcy, przedsiębiorcy, uczniowie, studenci, klienci lokali gastronomicznych, turyści) sprawdzą samodzielnie, jakie są konsekwencje nowej organizacji przestrzeni – mówi Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta. - Każda z tych osób będzie mogła na podstawie własnych odczuć i obserwacji wyrobić sobie opinię o proponowanych przemianach, a także podzielić się swoimi uwagami.

Przygotują różne warianty

W najbliższych tygodniach specjalny zespół powołany w Urzędzie Miasta (składa się on m.in. z urbanistów i inżynierów ruchu) będzie z bliska przyglądał się obecnej sytuacji na pl. Orła Białego. W planach są spotkania i dyskusje z najbliższymi mieszkańcami, z działającymi w tej okolicy przedsiębiorcami, a także zbieranie opinii od osób pojawiających się w tej części miasta okazjonalnie. Wykonane zostaną też badania ruchu.

- Wszystkie zebrane informacje zostaną skrupulatnie przeanalizowane, a na ich podstawie powstanie koncepcja prototypu, czyli różnych wariantów organizacji przestrzeni i ruchu, przeznaczonych do przetestowania w późniejszym czasie – tłumaczy Paweł Jaworski, urbanista. - Wyniki tej pracy zostaną zaprezentowane i poddane publicznej dyskusji w trakcie otwartych spotkań pod koniec czerwca. Lipiec będzie zarezerwowany na realizację i zakup elementów, które pojawią się w przestrzeni publicznej zaraz po Jarmarku Jakubowym.

Co to w praktyce oznacza?

Prototypowanie polegać będzie m.in. na umieszczaniu mebli miejskich w różnych konfiguracjach, a także na zmianach w organizacji ruchu. Przeprowadzone zostanie w sierpniu (m.in. w czasie imprez plenerowych) oraz we wrześniu (badana przede wszystkim codzienna rola placu). Różne warianty będą wprowadzane stopniowo, a potem mieszkańcy będą je opiniować. Urzędnicy będą też sami przyglądać się jakie skutki przynoszą wprowadzane zmiany. Nie tylko na samym placu, ale również na szerszym terenie Starego Miasta, ograniczonym ul. Wyszyńskiego, al. Niepodległości, pl. Żołnierza Polskiego oraz ciągiem ulic Farna i Sołtysia.

- W październiku wyniki całego procesu zostaną podsumowane, wtedy powstaną również wnioski dotyczące trwalszych przekształceń – dodaje Daniel Wacinkiewicz. - W listopadzie zostaną przedstawione wszystkie materiały, a także harmonogram kolejnych działań. Efektem końcowym mają być założenia, które posłużą do przygotowania projektu przebudowy pl. Orła Białego.