Koncerty znanych zespołów, wielkie bańki mydlane, bajkowi szczudlarze, rodzinne konkursy z nagrodami, malowanie buziek, ogromna strefa sportowa, wielkie piaskowe rzeźby, liczne warsztaty dla dzieci – to tylko część atrakcji, które w najbliższą sobotę (2 czerwca) będą czekać na mieszkańców na Łasztowni. Wszystko w ramach wielkiego festynu familijnego promującego program „Szczecin Przyjazny Rodzinie”.

Impreza ta organizowana jest w naszym mieście już od kilku lat. W tym roku towarzyszy ogólnopolskiemu Zjazdowi Dużych Rodzin, który odbędzie się w Szczecinie w pierwszy weekend czerwca.

Festyn zaplanowano w sobotnie popołudnie, 2 czerwca. Tym razem wydarzenie będzie miało miejsce na Łasztowni w pięknej scenerii nadodrzańskich bulwarów. Impreza rozpocznie się o godz. 14:00 i potrwa do wieczora.

Łasztownia pełna atrakcji

W programie znalazła się cała masa atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Na początek będzie można wziąć udział w Familiadzie, rodzinnym konkursie pełnym zabawnych zadań zarówno dla rodziców, dziadków i opiekunów, jak i dzieci. Wśród wyzwań m.in. przeciąganie liny oraz skoki przez największą skakankę świata. Od godz. 15:00 rozpoczną się koncerty na scenie. Usłyszymy m.in. jeden z najsłynniejszych polskich zespołów dziecięcych, czyli grupę ARFIK, legendę rodzimej sceny szantowej – Qftry oraz jeden z pierwszych profesjonalnych zespołów chrześcijańskich w Polsce, czyli Deus Meus. Chwilę po godz. 17:00 zaprezentowany zostanie interaktywny spektakl pt. „Brzydal” na podstawie bajki o „Brzydkim Kaczątku”.

W pobliżu sceny będzie można podziwiać wielkie piaskowe rzeźby, których tematem przewodnim będą legendy Szczecina. Z kolei na Wyspie Grodzkiej powstanie strefa sportu, w której na dzieci będzie czekać całe mnóstwo gier i zabaw ruchowych. Nie zabraknie także baniek mydlanych, malowania buziek, szczudlarzy i baloników. Między koncertami będą się odbywały rodzinne konkursy z sympatycznymi nagrodami. Na miejscu będzie można dowiedzieć się też wszystkiego o Szczecińskiej Karcie Rodzinnej, Szczecińskiej Karcie Seniora i Bonie Opiekuńczym. Na odwiedzających punkt informacyjny programu „Szczecin Przyjazny Rodzinie” będą czekały również drobne upominki.

Od produkcji lizaków po latanie minidronami. Kilkadziesiąt różnych warsztatów

Oficjalnie sobotni festyn rozpocznie się o godz. 14:00, ale już od samego rana będzie można brać udział w wielu ciekawych zajęciach. W ramach ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin zaplanowano dziesiątki różnorodnych warsztatów i aktywności. W programie m.in.: warsztaty sensoryczne, budowanie z klocków labiryntów dla mechanicznych karaluchów czy tworzenie wesołego miasteczka, dawne gry podwórkowe, jak np. skakanie przez gumę albo linę, strzelanie z łuku, tor przeszkód, własnoręczne produkowanie słodkich lizaków, nauka szydełkowania, walki robotów, zabawy z cyrkowcami, w tym nauka żonglowania i jazdy na monocyklu, zajęcia teatralne, warsztaty kulinarne, nauka latania minidronami, tworzenie graffiti, podstawy modelarstwa, nauka rzeźbienia w piasku. To tylko kilka przykładów. Poza warsztatami zaplanowano też sporo wycieczek po Szczecinie. Miasto będzie można poznać podczas spaceru z przewodnikiem, rejsu pod Odrze czy podczas spływu kajakowego.

Pełna lista warsztatów i wycieczek dostępna jest na stronie zjazd.3plus.pl. Zdecydowana większość zajęć odbędzie się w miasteczku Zjazdu na Łasztowni. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, warunkiem uczestnictwa jest rejestracja elektroniczna na stronie zjazd.3plus.pl lub w dniu wydarzenia.

Organizatorami festynu „Szczecin Przyjazny Rodzinie” są Miasto Szczecin i Szczecińska Agencja Artystyczna, we współpracy z Żeglugą Szczecińską, Centrum Żeglarskim i Związkiem Dużych Rodzin „3plus”.

Program "Szczecin Przyjazny Rodzinie” funkcjonuje od sierpnia 2012 roku. Od początku cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Szczecina. W ramach programu funkcjonują dwie karty uprawniające od otrzymania różnorodnych zniżek: Szczecińska Karta Rodzinna i Szczecińska Karta Seniora oraz Bon Opiekuńczy dla rodzin z małymi dziećmi.

 

 

Program sceniczny:

 

14:00 – 15:00
"Familiada” - konkurs rodzinny

 

Uroczyste otwarcie festynu oraz familijny konkurs, pełen zabawnych zadań dla rodziców, dziadków, opiekunów i dzieci. Wśród wyzwań: rodzinne przeciąganie liny ( dowiemy się, która rodzina ma największą siłę i pokona pozostałych) i skoki przez największą skakankę świata ( uzyskamy odpowiedź na pytanie kto zdoła "przeskoczyć Odrę”?!).  "Familiadę” poprowadzi Katarzyna Brzozowska i Malinowe Marzenia

 

 

 

15:00 – 16:30
Prezentacje artystyczne szczecińskiego Pałacu Młodzieży, placówek przedszkolnych i szkolnych.

 

 

 

16:30 – 17:15
ARFIK - koncert

 

ARFIK to jeden z najsłynniejszych polskich zespołów dziecięcych, prowadzony przez kompozytora Ryszarda Leoszewskiego oraz pisarkę i poetkę - Barbarę Stenkę. Grupa artystyczna od ponad 30 lat koncertuje w całej Polsce oraz za granicą. Zespół nagrał dotąd 200 piosenek i tworzył własną audycję radiową oraz program telewizyjny. Na festynowej scenie zaprezentuje swoje największe przeboje.

 

 

 

17:15 – 18:00
"Brzydal” - spektakl interaktywny

 

Adaptacja lubianej i rozpalającej dziecięcą wyobraźnię bajki dla dzieci "Brzydkie Kaczątko”. Spektakl opowiada o zagubionym pisklaku, który wędrując po lesie próbuje znaleźć przyjaciół i prawdę o sobie samym. Dzięki "Brzydalowi” dzieci przeżywają niezwykłą przygodę, a tytułowy bohater wzrusza i bawi. Spektakl dla dzieci w wieku 3-10 lat ale i też… dla dorosłych! Spektakl zaprezentują Malinowe Marzenia.

 

 

 

18:00 – 19:00
QFTRY - koncert

 

Legenda polskiej sceny szantowej, która wprowadzi nas w świat pieśni żeglarskich, kultury marynistycznej i folku. QFTRY są laureatem wielu nagród na najbardziej prestiżowych festiwalach szantowych. Zespół przemierzył z koncertami niemal całą Europę, występował również za oceanem – w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

 

 

 

19:00 – 20:00
DEUS MEUS - koncert

 

Kolejne "naj” w programie festynu. Deus Meus to jeden z pierwszych profesjonalnych zespołów chrześcijańskich w Polsce. W ciągu 20 lat zagrał blisko 600 koncertów na terenie całego kraju. Porywająca melodyjność, różnorodność stylistyczna, wysublimowane rytmy i znakomite brzmienie tworzą zachwycający efekt końcowy.