Najemcą części olbrzymiej hali w centrum logistycznym 7R przy ul. Druckiego-Lubeckiego 1 została Poczta Polska. W nowej sortowni paczek pracuje ponad 180 osób, a dziennie obsługiwanych będzie ok. 200 samochodów dostawczych.

W nowej lokalizacji Poczta Polska dysponuje 7 tys. m2 powierzchni rozładunkowej z 26 dokami dla samochodów dostawczych (12 bram dużych oraz 14 bram kurierskich). Jest też 1 tys. m2 powierzchni socjalno-biurowej. To tzw. WER, czyli Węzeł Ekspedycyjno-Rozdzielczy. W poniedziałek odbyło się uroczyste otwarcie nowego obiektu, z udziałem pracowników, wojewody Zbigniewa Boguckiego i wiceprezesów Poczty Polskiej.

– Przenosimy się do tego obiektu niemal z całego Szczecina. Jedynie na ul. Dworcowej pozostaną opracowywane przesyłki listowe. Natomiast cały nasz obiekt z Mierzyna zostanie przeniesiony tutaj – mówił Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Rozwój infrastruktury logistycznej

Do hali w dolinie przy ul. Druckiego-Lubeckiego trafią teraz wszystkie paczki wysyłane za pośrednictwem Poczty Polskiej ze Szczecina. Będą tam przyjmowane, rozdzielane i ekspediowane bezpośrednio do adresatów bądź do placówek pocztowych. Obsługiwani będą również klienci biznesowi, czyli przede wszystkim duże przesyłki paletowe dla firm z branży chemicznej i budowlanej.

– Istotnym elementem naszej polityki zarządzania nieruchomościami jest pozyskiwanie nowych lokalizacji tam, gdzie przewidujemy rozwój infrastruktury logistycznej. Zarządzanie majątkiem ma ścisły związek z celami biznesowymi spółki. Nowa, lepsza infrastruktura przeładunkowa i lepszy stan techniczny obiektów przełożą się na wzrost efektywności obsługi przesyłek i poprawę warunków pracy – podkreśla Krzysztof Falkowski, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Lepsze warunki pracy

Przez ostatnie 7 lat sortowanie paczek Poczty Polskiej odbywało się w hali wynajmowanej w Mierzynie. Nie był to jednak nowoczesny obiekt, gwarantujący pracownikom optymalne warunki.

– Czekaliśmy na tę zmianę i przeniesienie do obiektu, który spełnia standardy i warunki logistyczne. O wyborze nowego miejsca zdecydowało przede wszystkim to, że taki park logistyczny powstał. Lokalizacja jest dobra ze względu na usytuowanie bezpośrednio w mieście – mówi Sławomir Kondracki, dyrektor zarządzający regionem północnym w Poczcie Polskiej.

200 pojazdów dziennie, w tym największe ciężarówki

Problemem związanym z nową lokalizacją mogą być jednak drogi dojazdowe. Dostawy w większości odbywać się będą wysłużoną i miejscami zbyt wąską „nadodrzanką”. Okoliczni mieszkańcy obawiają się, że wzmożony ruch samochodów ciężarowych wygenerowany przez centrum logistyczne przy ul. Druckiego-Lubeckiego, doprowadzi do jej jeszcze większego zniszczenia.

Jak to wygląda na przykładzie Poczty Polskiej? Z jej sortowni odprawianych będzie codziennie ok. 200 pojazdów. Od mniejszych samochodów dostawczych, po największe ciężarówki z naczepami. Zdaniem przedstawicieli nowego najemcy, nowa lokalizacja jest jednak mniej uciążliwa dla okolicznych mieszkańców niż poprzednia.

– W Mierzynie była jedna droga przelotowa, która cały czas się korkowała. Było to uciążliwe dla osób mieszkających obok tamtego obiektu. Tu jest pewne oddalenie od budynków mieszkalnych, a proces przeładunku nie będzie prowadzony na rampie, tylko przenosi się do wewnątrz, więc nie będzie tak przeszkadzał – mówi Krzysztof Heljak, kierownik Węzła Ekspedycyjno-Rozdzielczego Szczecin. – Czy przybędzie samochodów? Prawda jest taka, że samochody pocztowe jeżdżą wszędzie. Tutaj jest szlak na Police, myślę, że nie można powiedzieć, iż coś się zmieni w kontekście utrudnień, które już teraz mają na co dzień mieszkańcy.

W przyszłości chcą przenieść się do Dąbia

Sortownia wynajmowana w hali 7R ma być zresztą tymczasowym rozwiązaniem. Umowę podpisano na 5 lat. Docelowo Poczta Polska chce wybudować własny obiekt na należących do niej terenach przy ul. Lubczyńskiej w Dąbiu. Takie plany istnieją od lat. Było już nawet pozwolenie na budowę, które jednak wygasło w 2007 r. Na przeszkodzie stanęły wówczas kwestie finansowe. Ta koncepcja wciąż jest jednak aktualna.

– To perspektywa kilku lat – zapowiada Sławomir Kondracki.

Szacuje się, że przez szczeciński WER Poczty Polskiej przechodzi rocznie ponad 77 mln przesyłek.