Portal wSzczecinie.pl jako pierwszy opisał szeroko komentowane plany budowy osiedla przy ul. Szajnowicza-Iwanowa. Stanąć ma tam kilkanaście bloków, w których zamieszka ponad 2 tysiące osób. Inwestycja planowana jest w leśnej otulinie i wiązać się będzie z wycinką nawet 800 drzew. Tyle ich oznaczono podczas inwentaryzacji.
Wielkie osiedle w otulinie leśnej bez wpływu na środowisko?
Łukasz Kadłubowski, zastępca prezydenta Szczecina odpowiedział na interpelację radnego Koalicji Obywatelskiej Przemysława Słowika w sprawie planowanej budowy wielkiego osiedla przy ul. Szajnowicza-Iwanowa na północy Szczecina. Radny pytał między innymi o wycinkę drzew, planowaną budowę zbiornika retencyjnego oraz oddziaływanie inwestycji na środowisko.
„W dniu 7 grudnia 2018 na wniosek spółki Arachne wydana została decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia przy ul. Jerzego Szajnowicza-Iwanowa. Wniosek dotyczył planów budowy dziewiętnastu budynków w zabudowie mieszkalnej wielorodzinnej z usługami i niezbędną infrastrukturą techniczną oraz systemu kanalizacji deszczowej do cieku Osiniec” – przekazał zastępca prezydenta Szczecina. „Na podstawie załączonych do wniosku dokumentów, w tym raportu o oddziaływaniu na środowisko, określono potencjalne zagrożenie związane z realizacją i eksploatacją przedsięwzięcia, warunki realizacji inwestycji. Oceniono, iż planowane przedsięwzięcie nie spowoduje naruszenia obwiązujących norm ochrony środowiska oraz nie pogorszy istniejącego stanu środowiska pod warunkiem zachowania parametrów technicznych i technologicznych, dla których przeprowadzano analizę” – dodał Kadłubowski w odpowiedzi na interpelację radnego Słowika.
„Nacisk na zachowanie cennego drzewostanu”
Na ten moment nie wiadomo, ile drzew miałoby zostać wyciętych. Inwestor podtrzymuje plan realizacji osiedla na tym terenie, ale jednocześnie nie wystąpił jeszcze do gminy z wnioskiem o pozwolenie na budowę.
„Do tutejszego organu nie wpłynął żaden wniosek dotyczący wycinki drzew na przedmiotowym terenie. Jednakże w wyniku doniesień medialnych o licznych drzewach oznaczonych w okolicy Uroczyska Kupały, zostały przeprowadzone wizje lokalne w terenie. W wyniku tych czynności potwierdzono, że na działkach stanowiących własność Gminy Miasto Szczecin zostało oznaczonych kilkadziesiąt drzew. Inwentaryzacja została przeprowadzona na zlecenie właściciela działki, na której planowana jest budowa osiedla mieszkalnego” – czytamy w odpowiedzi. „Na dzień dzisiejszy Wydział Ochrony Środowiska nie posiada wiedzy w zakresie liczby planowanych do wycinki drzew. Fakt, że właściciel ponumerował drzewa, nie oznacza, że otrzymał lub otrzyma zgodę na ich wycinkę” – napisał Łukasz Kadłubowski, zaznaczając w odpowiedzi, że szczególne walory przyrodnicze terenu sprawiają, że wniosek o pozwolenie na wycinkę będzie szczegółowo analizowany z naciskiem na zachowanie cennego drzewostanu.
Do tematu będziemy wracać. Kolejną interpelację w tej sprawie przygotował radny Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Smoliński.
Komentarze
24