Mowa o fragmencie zabytkowego muru otaczającego dziedziniec oraz części budynku przy ulicy Kolumba 79/80. Ze starej zabudowy pozostanie ściana parteru od strony ulicy. To w tym miejscu stanie nowa siedziba Regionalnego Zarządu Wód Polskich w Szczecinie.
Generalnym wykonawcą inwestycji jest spółka Budimex. Obecnie w budowę zaangażowanych jest 18 osób.
Stan budynku nie pozwala na zachowanie
- Ze względu na katastrofalny stan budynku potwierdzony ekspertyzami technicznymi, większa część budynku zostanie poddana rozbiórce, a zachowana zostanie ściana parteru od strony ulicy – informuje Beata Korzeniowska, rzecznik prasowa RZGW w Szczecinie.pl.
Nowe elewacje mają być wzorowane na archiwalnych projektach, a konstrukcja nowego budynku będzie wyższa o jedną kondygnację niż ta historyczna. Po części, ze względu na zły stan techniczny, rozebrany został także zabytkowy mur otaczający dziedziniec przy głównym budynku. Zachowana część zostanie wzmocniona i poddana renowacji, a brakująca - odbudowana.
Inwestycja prowadzona jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Prace mają zakończyć się w maju 2026 roku (wcześniej była mowa o grudniu 2025 roku), a ich koszt wynosi obecnie 42 mln zł.
W piwnicy zaplanowano salę konferencyjną na około 50 osób oraz centrum edukacji dla dzieci i młodzieży. Z tego poziomu będzie też dostęp do stanowiska cumowania małych jednostek pływających. Na parterze mają powstać hol i biuro obsługi interesantów. Pozostałe piętra będą zajmować biura pracowników. W nowej siedzibie będzie mogło pracować 110-125 osób.
Część historycznego kompleksu wytwórni alkoholu i drożdży
Budynek przy ul. Kolumba 79/80 był najniższym obiektem w kompleksie wytwórni alkoholu i drożdży C. Lefevre’a. Jego historię, na potrzeby dokumentacji przetargowej, szczegółowo opisała dr Małgorzata Gwiazdowska (dawna miejska konserwator zabytków w Szczecinie).
Budynek mieszkalny stanął na tej nadodrzańskiej działce w 1890 r. Na początku XX wieku włączono go w obręb sąsiednich nieruchomości należących do Carla Lefevre’a. W 1911 r. został rozbudowany, dobudowano nową część przy sąsiednim budynku fabrycznym (Kolumba 81), w miejscu zasypanego kanału oddzielającego wcześniej obie nieruchomości. Po wojnie mieściły się tutaj mieszkania komunalne.
Komentarze
27