"Żywą" ścianę tworzy łącznie około 6,5 tysięca roślin zasadzonych w specjalnych kieszonkach. Po otwarciu Posejdona każdy będzie mógł ją podziwiać z ogólnodostępnego patio.

Runianki japońskie, barwinki, czyśćce wełniste, floksy, paprocie, bergenie, turzyce, liriope (gatunki zimozielone); kosmatki, bodziszki (gatunki częściowo zimozielone); dzwonki, żurawki, iglice i jasnoty (gatunki kwitnące). To rośliny tworzące zieloną ścianę. Na każdym metrze kwadratowym jest ich ponad 43. Gatunki dobierano biorąc pod uwagę ekspozycję ściany na światło słoneczne.

Zieleń i nowoczesna technologia

Instalację wykonała firma Hadart Polska. Przy jej tworzeniu wykorzystano specjalny system modułowy zapewniający roślinom właściwe warunki wegetacji. Zainstalowano automatyczny system nawadnia (deszczówką zbieraną w zbiorniku retencyjnym) wspomagany przez czujniki temperatury, nasłonecznienia i wilgotności podłoża.

Duże wrażenie robią rozmiary roślinnej instalacji. Ściana ma 15 metrów wysokości i 150 m2 powierzchni. Czyni to z niej największa w Polsce zewnętrzna, zrealizowaną w jednej płaszczyźnie żywą ścianę.

Piękny widok z ogólnodostępnego patio

Zielona ściana, to wewnętrzna ściana biurowej części kompleksu Posejdona. Nie ma na niej okien, bo za nią znajdują się toalety. Z bliska będzie można się jej przyjrzeć z ogólnodostępnego patio urządzonego w formie placu miejskiego. Obok zaplanowano kantynę i punkty handlowo-usługowe.

„Żywa” ściana jest jednym z wielu ekologicznych rozwiązań w Posejdonie. Wykonano również m.in. głębokie odwierty, które będą źródłem odnawialnej energii cieplnej. Emisję CO2 udało się ograniczyć aż o 76%. Potwierdzeniem tego jest prestiżowy certyfikat BREEAM na poziomie „Excellent”.

W kompleksie biurowo-konferencyjno-hotelowym Posejdon działać będą dwa hotele sieci Marriott, a najemcom udostępnione zostanie 18 tys. m2 powierzchni biurowej oraz około 4,6 tys. m2 przestrzeni handlowo-usługowej. Z największego centrum kongresowego w Szczecinie jednocześnie skorzystać będzie mogło nawet tysiąc osób.

 

foto: Radek Kurzaj, Maciej Luszawski