Projekt „Starówki Jagiellonów” ogłoszono w 2010 r. W jego ramach miejska spółka Szczecińskie Centrum Renowacyjne miała wyremontować kamienice w kwartale ulic: Jagiellońska – Bogusława X – Bałuki – Śląska. SCR od dawna już jednak nie istnieje, a przez dekadę odnowiono tylko niektóre budynki. Tuż obok wciąż straszą pustostany z pozabijanymi dyktą oknami. Jest jednak nadzieja, że częściowo zmieni się to w najbliższych miesiącach.

 

O przyszłość nieruchomości we wspomnianym kwartale 21. pytali w interpelacjach radni Agnieszka Kurzawa (Prawo i Sprawiedliwość) i Przemysław Słowik (klub Koalicji Obywatelskiej). Odpowiedzi udzielił im Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina. Na tej podstawie, a także informacji pojawiających się wcześniej, podsumowaliśmy jak dziś wygląda „Starówka Jagiellonów”.

Jagiellońska – miasto sprzedaje zrujnowane kamienice

Na odcinku Jagiellońskiej od pl. Zamenhoffa do ulicy Śląskiej, po stronie kwartału 21., jest sześć kamienic. Remont przeszły dwa budynki, w których miasto nie ma obecnie udziałów – przy Jagiellońskiej 91 i narożny przy Śląskiej 43. Teraz przebudowywana jest kamienica na drugim rogu – Bogusława X 52. Jej współwłaścicielem jest STBS.

„Jest to nieruchomość dwuklatkowa, w której prowadzone są prace budowlane związane z jej przebudową i modernizacją. Lokale własnościowe są zamieszkałe lub prowadzona jest w nich działalność gospodarcza. Docelowo w znacznej większości lokale w niej położone będą przeznaczone na komercyjną działalność biurową. Ponadto nieznaczna liczba lokali mieszkalnych powstałych w wyniku adaptacji powierzchni strychowej przeznaczona będzie na sprzedaż. Zakłada się, że prace budowlane powinny zostać zakończone pod koniec bieżącego roku” – pisze prezydent Wacinkiewicz.

Pozostałe trzy kamienice są w fatalnym stanie. Te przy Jagiellońskiej 92 i 94 zostały w ubiegłym roku sprzedane. Spółka Handwit kupiła je za 2,2 mln zł i 2,6 mln zł. Zobowiązała się, że zostaną wyremontowane w 4,5 roku, czyli muszą być gotowe najpóźniej na początku 2025 r.

„Nowy właściciel posiada pozwolenie na budowę, a prace budowlane są na wstępnym etapie” – informuje prezydent Wacinkiewicz.

Pustostanem jest również kamienica przy Jagiellońskiej 91. Miasto, a konkretnie STBS, ma tam 89,5% udziałów. Nie jest jednak planowany remont, tylko sprzedaż posiadanych udziałów.

kamienice przy ul. Jagiellońskiej

Deptak Bogusława – mozaika odnowionych i zniszczonych elewacji

Po należącej do kwartału 21. stronie Deptaku Bogusława jest jeszcze sporo do zrobienia. Część kamienic ma odnowioną tylko elewację frontową, inne w ogóle nie były remontowane. Jakie są plany miasta?

Spółka STBS jest współwłaścicielem tylko dwóch budynków. Przy Bogusława X 50 ma 65% udziałów we wspólnocie mieszkaniowej. Planowany jest remont, na razie trwa ustalanie zakresu prac. W przypadku kamienicy przy Bogusława X 47 miejska spółka planuje sprzedaż swoich udziałów (87,4%).

kamienice przy deptaku Bogusława

Nowa zabudowa planowana wewnątrz kwartału i w miejscu „Maciusia”

Plany zabudowy wnętrza kwartału 21 od początku budziły największe emocje. Głównie dlatego, że wiązały się z likwidacją SP 54, czyli popularnego „Maciusia”, a także rozbiórką okolicznych oficyn. Pierwotnie planowano, że w ich miejscu powstanie deptak, podświetlone fontanny, przeszklony pawilon, kafejki i butiki. Nic jednak z tego nie wyszło.

Ostatecznie miasto sprzedało te nieruchomości, wybierając koncepcję zaproponowaną przez firmę Mak Dom Holding SA. Zakłada ona powstanie dwóch budynków usługowo – mieszkalnych o 4 lub 5 kondygnacjach. Ponad 6 tys. m2 przeznaczonych zostanie pod usługi, a ponad 3 tys. m2 na 61 mieszkań. W garażach podziemnych przewidziano 128 miejsc postojowych, a kolejnych 20 znajdzie się na ogólnodostępnym terenie inwestycji. Zaprojektowano również trzy place. Kupiec zapłacił 8,5 mln zł. Nowe budynki powinny powstać do 2023 r.

miejsce po „Maciusiu”

Bałuki – duński kapitał zamiast szwedzkiego

Kamienice przy ul. Bałuki 12 (narożna przy skrzyżowaniu ze Śląską) i 13 pierwotnie kupił szwedzki biznesmen Magnus Isaksson. Nie rozpoczął jednak remontu w wymaganym terminie i nieruchomości wróciły do miasta. TBS Prawobrzeże sprzedał je spółce Europol Consulting z duńskim kapitałem. Na razie na elewacjach pojawiły się siatki ochronne. Nowy właściciel zobowiązał się do wykonania remontu najpóźniej do jesieni 2023 r.

Na odnowienie czekają też budynki przy ul. Bałuki 16 i 17, czyli bliżej pl. Zgody. STBS nie planuje jednak remontu. Chce sprzedać swoje większościowe udziały (mają ponad 80%) w obu nieruchomościach.

kamienica na rogu ul. Bałuki i Śląskiej

Śląska – rewitalizacja kamienic na finiszu

Ta część „Starówki Jagiellonów” wygląda zdecydowanie najefektowniej. Cztery kamienice (Śląska 45-48) kupiła tutaj spółka Lorenshill Centrum Development, na czele ze wspomnianym już Magnusem Isakssonem. Prace remontowe opóźniały się, do dziś nie wszystkie zostały zakończone, ale ich efekt robi duże wrażenie.

odnowione kamienice przy ul. Śląskiej