W połowie października z budynku przy ulicy 5 lipca zniknął dobrze znany szyld. Niektórzy mieszkańcy Szczecina byli bardzo zaniepokojeni tym faktem, ponieważ napis reklamujący dawne kino Colosseum, to praktycznie jedna z wizytówek tej części miasta... Pamiętacie ten obiekt?

Do czasu otwarcia Kina Kosmos był to największy tego typu obiekt w Szczecinie. Kino Colosseum mieszczące się w budynku przy obecnej ul. 5 Lipca, rozpoczęło działalność w 1947 roku. Szyld "Colosseum", który zachęcał do wejścia do środka, został wykonany z blachy i miał początkowo kolor żółty, a dopiero po którejś kolejnej konserwacji, litery zostały pokryte czerwoną farbą. Jak czytamy na stronie projektu Reklama (nie)wdzięczna, poświęconego przestrzeni publicznej Szczecina, łącznie napis ma około 20 metrów szerokości i składa się z dekoracyjnych liter, z których każda ma około 90 cm wysokości. Dwie z nich (U i M) są prostsze i pozbawione ozdobników. M jako jedyna litera w całym  szyldzie jest minuskułą, tj. małą literą.

Kino Colosseum działało do lipca 2003 roku (ostatni tytuł jaki pojawił się na ekranie to „Policja” Rona Sheltona), ale napis pozostał. W kolejnych latach w dolnej części budynku działał sklep samoobsługowy „Palladium” oraz wypożyczalnia kaset video. Później właścicielem budynku stała się spółka Euro Centrum Pomerania. W 2009 roku rozpoczęto negocjacje w sprawie wydzierżawienia obiektu Operze na Zamku, która wtedy szukała czasowej siedziby w związku z remontem, ale ta przeprowadzka jednak się nie udała... Od stycznia 2011 roku w jednej z części dawnego kina otwarto natomiast klub fitness i siłownię. W budynku mieszą się teraz także m.in. jedna z największych w Szczecinie ścianek wspinaczkowych oraz szkoła tańca.

Kiedy szyld kinowy został zdjęty, niektórzy mieszkańcy obawiali się, że zarządca budynku postanowił się go pozbyć. Jednak był to „fałszywy alarm”...

– Postanowiliśmy odnowić napis, bo chcemy, by prezentował się jak najlepiej. Mocno kojarzy się z tym miejscem i absolutnie nie zamierzamy z niego rezygnować. To była tylko okresowa, kosmetyczna renowacja, pierwsza od czasu,gdy zarządzamy całym obiektem – mówi Krzysztof Jakubowski, prezes Euro Centrum Pomerania. – Planujemy też kolejne prace. Jeszcze w tym roku cały parter będzie odświeżony i wejście do szkoły „Gryf” otrzyma aluminiową stolarkę, więc dzięki temu obiekt będzie wyglądał jeszcze ładniej – dodaje Jakubowski.

Colosseum nie odejdzie więc jeszcze w niepamięć, a to na pewno cieszy nie tylko kinomaniaków, którzy tę salę regularnie kiedyś odwiedzali...