Przed nami 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w piątek, 11 listopada, dla mieszkańców przygotowano Festyn Niepodległościowy na Wałach Chrobrego, pokazy sprzętu wojskowego, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Parku Nadratowskiego, rodzinną grę i warsztaty w muzeum, biegi, rajdy i biało-czerwone morsowanie. Tradycyjnie przez miasto przejdzie też Szczeciński Marsz Niepodległości.


FESTYN NIEPODLEGŁOŚCIOWY i DEFILADA na Wałach Chrobrego

Na Wałach Chrobrego w piątek, 11 listopada, odbędzie się Festyn Niepodległościowy dla mieszkańców. W godz. 12:00-16:00 w ulicy Szczerbcowej oraz ogrodzie urzędu wojewódzkiego prezentowany będzie sprzęt wojskowy oraz służb mundurowych. Na miejscu będzie można obejrzeć m.in. transportery opancerzone Rosomak, haubice Dana czy moździerz samobieżny Rak. Przy nabrzeżu, u stóp Wałów Chrobrego zacumuje okręt z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Na odwiedzających będą czekać też kokardy narodowe oraz wiele edukacyjnych atrakcji.

Festyn na Wałach Chrobrego to jeden z punktów wojewódzkich obchodów Święta Niepodległości w Szczecinie. Poza pokazami sprzętu i innymi atrakcjami dla mieszkańców zaplanowano tu oficjalne uroczystości państwowe, w tym wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, wręczenie medali i odznaczeń, meldunek pododdziałów i Apel Pamięci, defiladę Wojska Polskiego i służb mundurowych. Początek o godz. 12:00.

Wszystko poprzedzi msza św. w intencji ojczyzny, która o godz. 10:00 rozpocznie się w szczecińskiej katedrze. Po jej zakończeniu – około 11:30 – odbędzie się przemarsz wraz z orkiestrą wojskową oraz kompanią wojska spod bazyliki na Wały Chrobrego.

NIEPODLEGŁOŚĆ NA MASZT w Starej Rzeźni

W Starej Rzeźni na Łasztowni w piątek, 11 listopada, odbędzie się coroczne wydarzenie „Niepodległość na maszt”. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11:11 od podniesienia polskiej bandery na „kapitańskim maszcie” przy skwerze Kapitanów (okolice Starej Rzeźni, ul. Tadeusza Wendy 14). Wydarzenie to połączone będzie z odsłonięciem tablic kapitanów żeglugi wielkiej: Jana Prüffera oraz Włodzimierza Grycnera, a także portretów, m.in. prof. dr. kpt.ż.w Aleksandra Walczaka czy kpt. ż.w. „Honoris Causa” dr Elżbiety Marszałek. Muzyczną oprawę zapewni „Sweet Four”, czyli kwartet wokalny w stylu przedwojennych rewelersów. W planie są też wspomnienia i niespodzianki. Wstęp wolny. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1172356543380424/

SZCZECIŃSKI MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada ulicami naszego miasta już po raz 12. przejdzie Szczeciński Marsz Niepodległości. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:30 na pl. Orła Białego od wspólnego odśpiewania hymnu Polski, po czym uczestnicy ruszą w kierunku placu Szarych Szeregów. Trasa marszu przebiegać będzie ulicami: pl. Orła Białego (rozpoczęcie) – Grodzka – Sołtysia – Wyszyńskiego – al. Niepodległości – pl. Żołnierza Polskiego – al. Wyzwolenia – pl. Rodła – Piłsudskiego – pl. Grunwaldzki – pl. Odrodzenia – pl. Szarych Szeregów (zakończenie). W tym roku wydarzenie organizowane jest pod hasłem „Na straży polskiej tożsamości”. Jego organizatorzy, Porozumienie Środowisk Patriotycznych w Szczecinie, zapewniają, że wydarzenie będzie mieć spokojny przebieg. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/2158904454297910/

SZCZECIŃSKI NIEPODLEGŁOŚCIOWY RAJD ROWEROWY

Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus zaprasza 11 listopada na Szczeciński Niepodległościowy Rajd Rowerowy. O godz. 11:11 jego uczestnicy wyruszą z placu Adama Mickiewicza na przejazd ulicami Szczecina. O godz. 12:00 rowerzyści dotrą przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Szarych Szeregów, gdzie złożą kwiaty i wspólnie odśpiewają hymn Polski. Następnie zaplanowano przejazd na Polanę Miodową, gdzie odbędzie się ognisko. Wydarzenie kierowane jest zarówno do osób dorosłych, jak i dzieci – łącznie do pokonania będzie około 11 kilometrów. Organizatorzy zachęcają uczestników rajdu do ubrania się w barwy narodowe oraz przytwierdzenia do rowerów narodowych flag. Partnerem wydarzenia jest szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej, który ufundował dla 100 rowerzystów pamiątkowe medale oraz koszulki w barwach narodowych. Udział bezpłatny, ale uczestnictwo w rajdzie wymaga wcześniejszej rejestracji na stronie www.mierzyn.pl/gryfus.

BIEG NIEPODLEGŁOŚCI w Parku Żeromskiego

To wydarzenie cieszy się zawsze ogromnym zainteresowaniem – w ubiegłym roku wzięło w nim udział ponad 700 osób. Mowa o Szczecińskim Biegu Niepodległości, który po raz czwarty przebiegnie przez Szczecin. Poza biegiem na 5 km, zaplanowano też nordic walking oraz bieg dla dzieci. Wszystko odbędzie się 11 listopada w Parku Żeromskiego. Bieg na 5 km rozpocznie się o godz. 15:00, a nordic walking o 12:00. Biegi dla dzieci zaplanowano o 13:30. Obowiązują zapisy. Szczegóły:

biegi dla dorosłych: https://www.facebook.com/events/766277561328875

biegi dla dzieci: https://www.facebook.com/events/662287402000125/

MORSOWA KĄPIEL W ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Z kolei Szczecińsko-Policki Klub „MORSY” w piątek, 11 listopada, zaprasza na kąpielisko Głębokie na Morsową Kąpiel w Święto Niepodległości. Uczestnicy wejdą do wody o godz. 11:11. Oczywiście w biało-czerwonych strojach.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI w Muzeum Narodowym

Wspólne odśpiewanie hymnu, rodzinne warsztaty patriotyczne, kolorowanki z orzełkami, układanki i wyklejanki z orzełkami, rodzinne zwiedzanie ekspozycji – to wszystko przygotowano z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Centrum Dialogu Przełomy. 11 listopada muzeum będzie otwarte w godz. 10:00-16:00, atrakcje dla mieszkańców zaplanowano od 12:00. Wstęp wolny.

Z kolei w gmachu muzeum przy Wałach Chrobrego 11 listopada będzie można wziąć udział w rodzinnej grze „eMeNeS NIEPODLEGŁA. Rodzinna szarada”. Zabawa polega na rozwiązywaniu zagadek dotyczących muzealnych kolekcji prezentowanych w gmachu przy ul. Wały Chrobrego 3. Wszystkie szczegóły: https://muzeum.szczecin.pl/116-aktualnosci/1790-swieto-niepodleglosci-w-muzeum-narodowym-w-szczecinie.html

MIEJSKIE UROCZYSTOŚCI przy pomniku Piłsudskiego

Uroczystości z udziałem przedstawicieli władz miasta odbędą się 11 listopada przed popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Szarych Szeregów. W planie: ceremoniał wojskowy, przemówienia okolicznościowe, modlitwa oraz złożenie kwiatów. Początek o godz. 15:00.

Z kolei Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz złoży kwiaty przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Szarych Szeregów o godzinie 10:00. Zaraz po tym na miejscu ma rozdawać chorągiewki i kotyliony. 

ŚPIEWANIE PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH w Parku Nadratowskiego

Rada osiedla Drzetowo-Grabowo 11 listopada zaprasza do Parku im. S. Nadratowskiego na tradycyjne już wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Podczas wydarzenia usłyszymy utwory znane od dziesiątek lat, jak np. „Przybyli ułani”, „Serce w plecaku”, „Rozkwitały pąki białych róż”, jak i trochę nowsze. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnią muzycy z Grodzkiej Agencji Artystycznej. Początek o godz. 17:00. Wstęp wolny. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1501907433618718/


PIERWSZY W SZCZECINIE POKAZ „SZKICÓW Z POLSKI” Z MUZYKĄ NA ŻYWO w Kinie Zamek

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie i Kino Zamek w Święto Niepodległości zapraszają na pierwszy w Szczecinie pokaz słynnych „Szkiców z Polski". To jeden z dwóch zachowanych amatorskich – zapisanych jednak na taśmie 35 mm – filmów podróżniczych Maurice'a Bekaerta z podróży po naszym kraju, którą odbył 100 lat temu, niedługo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Taśmy z filmami zostały odkryte w belgijskich archiwach i przywrócone pamięci przez polskich specjalistów z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Pokaz „Szkiców z Polski" w Kinie Zamek w Szczecinie będzie pierwszą możliwością zetknięcia się mieszkańców naszego miasta z tymi unikatowymi i poruszającymi obrazami życia w przedwojennej Polsce. Wyjątkowy pokaz filmu odbędzie się 11 listopada (piątek) o godzinie 17:00. Muzykę na żywo do filmu wykona ceniona kompozytorka, aranżerka i pianistka Liliana Kostrzewa. Bilety 20 zł.

MAESTRO WIT I NAJPIĘKNIEJSZA MUZYKA POLSKA w Filharmonii

Antoni Wit, słynny dyrektor Filharmonii Narodowej w Warszawie, jest obecnie jednym z najbardziej szanowanych polskich dyrygentów na całym świecie. To maestro doskonały, siedmiokrotnie nominowany do Grammy Award, zdobywca najważniejszych nagród artystycznych na świecie. 11 listopada w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie poprowadzi koncert symfoniczny wypełniony najpiękniejszą polską muzyką. W repertuarze: Mieczysław Karłowicz - Bianca da Molena op. 6, Zygmunt Stojowski - Koncert fortepianowy nr 1 fis-moll op. 3 oraz Zygmunt Noskowski - Symfonia nr 2 c-moll Elegijna. Po koncercie odbędzie się spotkanie z maestro, który będzie podpisywał swoją ostatnią książkę. Początek koncertu o godzinie 19:00. Bilety w cenie 30-70 zł można kupić w kasie oraz na filharmonia.szczecin.pl.

JESIENNY TURNIEJ RECYTATORSKI „ROMANTYCZNIE” w Klubie Delta

Natomiast w Klubie Delta w Dąbiu rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości będą świętować sztuką żywego słowa i w gronie najlepszych recytatorów z całego kraju. Wszystko w ramach 27. Jesiennego Turnieju Recytatorskiego „Romantycznie”. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/643347290622490

PATRIOTYCZNA ILUMINACJA na gmachu Morskiego Centrum Nauki na Łasztowni

11 listopada na gmachu Morskiego Centrum Nauki zaprezentowana zostanie patriotyczna iluminacja. Efektowne biało-czerwone oświetlenie zostanie włączone na dwie godziny, od 18:00 do 20:00.