W drugi weekend sierpnia (8-9 sierpnia) odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Ogni Sztuczny Pyromagic 2009 & Music Wave – Szczecin Live 2009 – widowisko pirotechniczne z podkładem muzycznym.

Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni

Duże zainteresowanie, jakim cieszył się zeszłoroczny Festiwal Fajerwerków odbywający się w ramach Dni Morza, skłoniło miasto do organizacji samodzielnej imprezy pod nazwą Międzynarodowy Festiwal Ogni Sztuczny PYROMAGIC 2009 & Music Wave – Szczecin Live 2009. W programie wydarzenia, które odbędzie się w dniach 8 i 9 sierpnia, przewidziano cztery pokazy ogni sztucznych, w którym wezmą udział największe firmy pirotechniczne na świecie z Portugalii, Meksyku, Francji i Słowacji.

Najważniejsze z wydarzeń tegorocznego sezonu?

Piotr Wachowicz z Biura Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego, ma nadzieję, że impreza, będzie uznana, za jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznego sezonu w Szczecinie. Czy rzeczywiście Festiwal będzie okrzyknięty „wydarzeniem sezonu”? Ocenią to z pewnością szczecinianie, którzy przybędą na magiczne pokazy sztucznych ogni. A będzie co oglądać. Do Szczecina zaproszone zostały cztery pirotechniczne firmy, każda o światowym standardzie w swojej branży. W zeszłym roku, podczas Festiwalu brały udział trzy firmy pirotechniczne. Jedna z Włoch, druga z Kanady, i trzecia z Niemiec. W tym roku na Festiwal PYROMAGIC 2009, do Szczecina przyjedzie, aż czterech zagranicznych gości. Pierwszy z nich to rodzinna firma meksykańska działająca w branży sztucznych ogni, od 1917 roku. Drugą, tym razem pochodzącą z Europy jest założona w 1934 roku, firma portugalska. Obie biorą udział w większości światowych przedsięwzięć tego typu. Są to przede wszystkim pokazy pirotechniczne i udziały w festiwalach. Na niedzielnym pokazie fajerwerków na Wałach Chrobrego, jako trzeci zaprezentują się działający od 18 lat i prowadzący na co dzień produkcję materiałów pirotechnicznych, Słowacy. Najmłodsi przedstawiciele tej branży to, francuska firma pirotechniczna powołana w 1992 roku. Jak twierdzą jej reklamodawcy, jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie firm, gdzie zgranie elementów muzyki z pokazami pirotechnicznymi odgrywa w jej działalności ogromna rolę. Firma zajmuje się również tzw. pokazami „Światło i dźwięk”, tworząc widowiska. W tym roku, na Wałach Chrobrego, w sobotę i niedzielę drugiego weekendu sierpnia, pokazom ogni sztucznych towarzyszyła będzie także muzyka, grana ze sceny zacumowywanej przy Wałach Chrobrego. Koncerty będą naprzemiennie przeplatane z pokazami sztucznych ogni. Koncerty muzyki elektronicznej grane ze sceny na wodzie zagrają: Józef Skrzek, Krzysztof Horn, Electronic Revival, Medusa, Machine Brothers oraz Władysław Komendarek i Daniel Bloom .

Jak będzie wyglądał pokaz sztucznych ogni?

Można powiedzieć, że jest to jedyne w Polsce, tego typu przedsięwzięcie. Pierwsze trzy minuty pokazu fajerwerkowego, poświęcone będzie na tzw. Floating Garden. Jak twierdzi Jerzy Raducha z Biura ds. Morskich Urzędu Miasta: Firmy będą rzucały ładunki na wodę, bądź będą te ładunki odpalały z wody. Być może fajerwerki nie odwzorują wiernie symbolu Szczecina – Floating Garden, jednak możemy się spodziewać, iż kolorystyka powietrznych rakiet będzie przynajmniej zbliżona do szczecińskiego znaku graficznego. A zatem kolorów zieleni, błękitu i bieli. Przez pozostałe 14 do 15 minut, firmy komponują pokaz, żeby był on efektowny. Oczywiście są przy tym założenie techniczne, ile ma być wysokich ładunków, a ile średnich – dodaje Jerzy Raducha.

Imprezy towarzyszące – wyścigi na smoczych łodziach

Szczecinianie bardzo słabo zgłaszają się do wyścigów na smoczych łodziach. Do jednej łodzi, potrzebne jest 10 – 12 osób. Na łodzi będzie z pewnością obecny zawodowy sternik. Zapraszani są zatem amatorzy wyścigów morskich. W sobotę od godziny 10 do 12, 10 - osobowe drużyny, mogą zgłaszać się na nabrzeże wałów, by potem od godziny 12 do 18, wziąć udział w amatorskich wyścigach smoczymi łodziami. Ciekawostka może być, iż podczas Festiwalu Fajerwerków, na Wałach Chrobrego, wstawionych zostanie również kilkanaście motocykli typu Harley. Na zakończenie festiwalu, organizatorzy przewidzieli, wręczenie zwycięzcom pokazów pirotechnicznych nagród Festiwalu Fajerwerkowego, w postaci statuetki, o symbolice silnie związanej ze Szczecinem. Koszt przygotowania tej imprezy, wynosi około 600 tys. złotych.

Artykuł powstał przy współpracy Radosława Soćko.