O niedawno otwartym sklepie socjalnym w Katowicach zrobiło się głośno w całej Polsce. Inicjatywa z jednej strony pomaga najbardziej potrzebującym, z drugiej przyczynia się do zmniejszenia ilości marnowanego jedzenia.

W interpelacji z 21 grudnia Dariusz Matecki, radny klubu PiS, zwrócił się z prośbą o uruchomienie sklepów socjalnych w Szczecinie. Jak pisze, tego typu sklepy to „połączenie pomocy ubogim ze wsparciem przez biznes, który zamiast wyrzucić żywność może ją oddać potrzebującym, to idea, którą warto skopiować”.

Idea sklepu socjalnego jest dość prosta: na półkach znajdują się pełnowartościowe towary z krótkim terminem ważności, które są przekazywane przez inne markety czy piekarnie. Zakupy w sklepie socjalnym mogą robić jedynie ci najbardziej potrzebujący, a decyduje o tym kryterium dochodowe – do 1402 zł w przypadku osoby samotnej lub 1056 zł w przeliczeniu na każdą osobę w rodzinie.

W interpelacji radny cytuje fragmenty artykułu z portalu spidersweb.pl: „Wtedy pracownicy MOPS dają skierowanie upoważniające do zakupów przez rok. Kupować mogą tutaj też mieszkańcy skierowani przez prezydenta miasta interwencyjnie w wyniku nagłych zdarzeń losowych. W takim przypadku upoważnienie do zakupów w katowickim sklepie socjalnym ważne jest przez pół roku”.

W tym samym artykule możemy znaleźć informacje, że w katowickim sklepie socjalnym chleb kosztuje 50 groszy, tyle samo co drożdżówka lub ponad kilogramowa paczka pomidorów.

Odpowiedzi na interpelację udzielił Krzysztof Soska, zastępca prezydenta. Wskazał na to, że Szczecin posiada sprawny system umożliwiający osobom potrzebującym otrzymanie wsparcia w formie gorącego posiłku bądź produktów żywnościowych.

„Jedną z form wsparcia w przedmiotowym zakresie jest realizacja Programu „Posiłek w szkole i w domu”, w ramach którego Gmina Miasto Szczecin realizuje 2 moduły: Moduł 1 - dla dzieci i młodzieży umożliwiający dożywianie dzieci w placówkach oświatowych, Moduł 2 - dla osób dorosłych, w ramach którego udzielana jest pomoc w formie posiłku lub świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności, w ścisłej współpracy z organizacjami pozarządowymi”, czytamy w odpowiedzi. Dodatkowo Soska przywołał Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 oraz fakt, że prezydent w drodze otwartego konkursu ofert co roku zleca zadanie z zakresu pomocy społecznej. Soska zaznaczył, że Szczecin jest otwarty na wszelkie inicjatywy mające na celu wsparcie idei prospołecznych. Na razie w pierwszym kwartale 2021 roku przewiduje się uruchomienie sklepu charytatywnego. Informowaliśmy o tym w tym artykule: Pierwszy sklep charytatywny powstaje w Szczecinie