Gmina Dobra ogłosiła przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla budowy nowej drogi, która połączy Wołczkowo i Bezrzecze ze Szczecinem. Będzie ona alternatywą dla często korkujących się obecnie dróg przez Głębokie czy ul. Modrą.

 

Chodzi o zaprojektowanie nowej drogi o długości ok. 3,4 km. Rozpocznie się ona przy ul. Lipowej w Wołczkowie i dotrze do nowego ronda planowanego u zbiegu ulic Szafera, Modrej i Romera w Szczecinie. Będzie przebiegać głównie przesz teren poligonu, już wcześniej podpisano w tej sprawie stosowne porozumienie z przedstawicielami Wojska Polskiego. Droga od wschodu ominie Bezrzecze, tuż przy osiedlu domów jednorodzinnych w rejonie ulic Parkowej, Bluszczowej czy Miętowej.

Nowy odcinek będzie jednojezdniową, dwupasmową drogą klasy G. Obok powstanie ścieżka rowerowa. Zaplanowano również chodniki, przejścia dla pieszych i przystanki komunikacji autobusowej. W okolicy Bezrzecza zaprojektowane zostaną dwa ronda.

Firmy zainteresowane tym zamówieniem mogą składać oferty do 14 stycznia. Zwycięzca przetargu będzie miał rok na opracowanie kompletnej dokumentacji programowej. Później przyjdzie czas na ogłoszenie przetargu na wykonawcę. Realizacja plac budowlanych planowana jest na lata 2022-23. Gmina Dobra zarezerwowała na tę inwestycję ponad 6 mln zł.

W przyszłości przewidywany jest drugi etap tej inwestycji. Przedłużenie drogi od ul. Lipowej w Wołczkowie do węzła drogowego w ramach planowanego Zachodniego Obejścia Szczecina.