Gościem poniedziałkowego wydania programu „Studio wSzczecinie.pl” był prof. Tomasz Grodzki, chirurg i kandydat do Senatu z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Grodzki jest także kandydatem Koalicji Obywatelskiej na stanowisko ministra zdrowia, jeżeli opozycja przejmie władzę. Podczas rozmowy polityk zaprezentował dość odważną wizję zmian w ochronie zdrowia.

Prof. Grodzki chce budować system „pacjentocentryczny”. Jakie ma pomysły?

Koncepcji na zmiany w ochronie zdrowia jest wiele. Niektóre są tak odważne, że wydają się nierealne do wprowadzenia, mowa choćby o "boksach" w przychodniach, które miałyby zdynamizować obsługę pacjentów. Inne postulaty dotyczą reformy szpitalnych oddziałów ratunkowych czy skrócenia kolejek do lekarzy specjalistów do maksymalnie 21 dni.

– To nie jest wykonywalne za pstryknięciem palców, ale są kraje w Europie, które mają takie kolejki i trzeba brać z nich przykład. Musimy odbiurokratyzować lekarzy, żeby poświęcali czas na chorych, a nie na papiery. Muszą zostać wyposażeni we flotyllę pomocniczą, czyli np. studentów szóstego roku medycyny, przemodelowany musi zostać system funkcjonowania poradni medycznych. Jeżeli nie zwiększymy finansowania służby zdrowia jako fundamentu pod zmiany, to niczego nie osiągniemy. Musimy przebudować filozofię ochrony zdrowia – mówił prof. Tomasz Grodzki. – Zgodzimy się wszyscy, że to ma być system pacjentocentryczny, a nie biurokracjocentryczny – dodał senator.

W trakcie poniedziałkowego wydania programu „Studio wSzczecinie.pl” prof. Grodzki zdradził także swój plan na zmianę funkcji farmaceuty w systemie ochrony zdrowia. Znacząco mogłaby się zmienić organizacja aptek:

– Armia wykształconych specjalistów, została sprowadzona do roli sprzedawców za ladą. To marnowanie potencjału intelektualnego tych ludzi. W porozumieniu z przedsiębiorcami i samorządem farmaceutycznym chcemy zaprosić tych ludzi do zasilenia systemu ochrony zdrowia – mówił prof. Grodzki. – Można wygospodarować przestrzeń, w Wielkiej Brytanii 80% szczepień odbywa się w aptekach. Aptekarz doskonale doradzi jak wychodzić z nałogu palenia, może zmierzyć poziom cukru, jest cała lista procedur, gdzie aptekarz może być farmakologicznym opiekunem pacjenta – dodał prof. Grodzki.

Czy będzie debata kandydatów do Senatu?

Polityk Koalicji Obywatelskiej jest senatorem od jednej kadencji i obecnie ubiega się o reelekcję. Jedyną konkurentką prof. Grodzkiego jest Małgorzata Jacyna-Witt z Prawa i Sprawiedliwości. Czy w tej kampanii wyborczej odbędzie się debata kandydatów?

– Oczywiście, że debaty polityczne są jedną z osi każdej kampanii. Z tego co mi wiadomo, ma być debata czterech kandydatów do Senatu z dwóch okręgów. Dyskutować należy, to jest cel kampanii, przekonać wyborców – mówił prof. Tomasz Grodzki.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Poza prof. Grodzkim o mandat senatora ubiega się Małgorzata Jacyna-Witt, która będzie gościem programu „Studio wSzczecinie.pl” we wtorek 24 września.