ZBiLK umożliwia wynajęcie mieszkania komunalnego w zamian za jego remont. Zainteresowanie jest spore, ale zazwyczaj nie dotyczy lokali o najniższym standardzie, bez łazienki i z WC na klatce. Zachęcić również do wyboru takich nieruchomości ma dofinansowanie (nawet do 40 tys. zł) w ramach Programu Małych Ulepszeń, właśnie na wykonanie łazienki, wc czy ogrzewania.

 

Od 2012 r. z możliwości wynajęcia mieszkania komunalnego w zamian za remont skorzystało ok. 2 tys. rodzin. Oferta ZBiLK cały czas jest aktualizowana. Obecnie dwa razy w miesiącu udostępniana jest lista dostępnych mieszkań w ramach oferty czasowej, a także zamieszczony jest w internecie stały wykaz mieszkań, uzupełniany lokalami, na które nie wpłynął wniosek (http://zbilk.szczecin.pl/?type=article&action=view&id=2016).  

Program Małych Ulepszeń również dla wynajmujących mieszkanie w zamian za remont

Niemal wszystkie mieszkania dostępne obecnie na stałej liście nie mają łazienki lub mają wc poza lokalem, najczęściej ogrzewane są piecami. Teraz osoby, które zdecydują się je wynająć w zamian za remont, będą mogły starać się o dofinansowanie w ramach Programu Małych Ulepszeń, właśnie na wykonanie łazienki, wc czy nowego ogrzewania.

– Jest to możliwe dzięki zmianom wprowadzonym do Programu Małych Ulepszeń. Do tej pory Program obejmował te osoby, które już były najemcami mieszkań z zasobu komunalnego lub TBS. Aktualnie z dofinansowania może skorzystać także mieszkaniec, który nie jest jeszcze najemcą, ale zdecyduje się na wynajęcie mieszkania w zamian za remont – informuje Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa.

Na jakie wsparcie można liczyć?:

– 90% dofinansowania kosztów, jednak nie więcej niż 25 tys. zł - w przypadku wykonania łazienki, wc lub łazienki z wc;

– 90% dofinansowania kosztów, jednak nie więcej niż 10 tys. zł - na wykonanie ogrzewania gazowego, elektrycznego lub z miejskiej sieci ciepłowniczej;

­– do 5 tys. zł - koszty wykonania dokumentacji technicznej oraz dokonania odbiorów technicznych;

– dofinansowanie do 5 tys. zł - w przypadku legalizacji samowolnie wykonanej modernizacji. 

Dofinansowanie może pokryć nawet połowę kosztów remontu

Łączne dofinansowanie może więc sięgnąć nawet 40 tys. zł. W praktyce to często ok. 50 procent kosztów całego remontu. Przykładowo, koszt remontu 50-metrowego mieszkania (dwa pokoje i kuchnia) w kamienicy przy ul. 5 Lipca (wraz z wykonaniem łazienki i ogrzewania gazowego) szacuje się na ok. 84 tys. zł.

Wykonanie remontu nie powoduje podwyższenia czynszu.

Szczegółowe informacje na temat zasad najmu mieszkań, możliwości dofinansowania, formularze, aktualna oferta mieszkań znajduje się na stronie: zbilk.szczecin.pl. Informacje można uzyskać również pod numerami telefonu: 91 48 86 333  lub 91 48 86 301.