Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego. Wnioski nie są więc optymistyczne. Jednym z pierwszych skutków pandemii koronawirusa w naszym regionie będzie wzrost bezrobocia.

Ankietę przeprowadzono online w dniach 27 marca – 2 kwietnia, czyli już po ogłoszeniu rządowej Tarczy Antykryzysowej. W badaniu wzięło udział 320 przedsiębiorców z województwa zachodniopomorskiego.

Niepokojące wyniki

Aż 62 proc. pytanych przyznało, że ze względu na gospodarcze skutki pandemii koronawirusa, planuje redukcję zatrudnienia. Co jeszcze powiedzieli przedsiębiorcy?

Niemal 100 proc. potwierdza, że COVID-19 wpłynął na funkcjonowanie przedsiębiorstw.

82 proc. bardzo poważnie odczuwa skutki pandemii koronawirusa.

58 proc. zwraca uwagę, że nie ma możliwości oddelegowania swoich pracowników do pracy zdalnej.

Ponad 40 proc. zachodniopomorskich firm będzie zmuszona zredukować wymiar czasu pracy i płacy.

Ponad 60 proc. przedsiębiorców obawia się przede wszystkim anulacji zamówień, które już zostały przyjęte.

Tylko 1 proc. obawia się braku klientów – oznacza to, że chętnych na produkty i usługi nie brakuje, tylko nie ma możliwości ich wykonania i sprzedaży w czasie epidemii.

Prawie 60 proc. pracodawców nie skorzysta z żadnego z rozwiązań oferowanych w tzw. Tarczy antykryzysowej.

30 proc. ankietowanych planuje czasowo zawiesić działalność.

Bezsilność przedsiębiorców

Wyniki ankiety potwierdzają, że problemy dotyczą głównie mikro i małych przedsiębiorstw. Przede wszystkim tych działających w branży usługowej, handlowej, produkcyjnej czy turystycznej. Bardzo niepokojące jest to, że wielu przedsiębiorców nie wie jakie działania podjąć, aby utrzymać biznes na rynku pracy. W ankiecie padały takie odpowiedzi jak: „Nie wiem, co robić”, „Splajtuję”, „Nie mam pojęcia, tylko czas pokaże”, „Nie mam pomysłu” czy bardzo alarmujące - „Powieszę się”.

Wyniki całej ankiety dostępne są na stronie www.pracodawcy.biz.