Zapuszczone szczecińskie stacje kolejowe do 2022 r. mają zmienić się w nowoczesne węzły przesiadkowe. Projekt budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej uzyskał właśnie dofinansowanie w wysokości 512 mln zł.

– To kamień milowy dla tego przedsięwzięcia. Wchodzimy teraz w fazę wykonawstwa – mówi Roman Walaszkowski, dyrektor Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

SSOM jest liderem projektu budowy SKM, pracuje nad nim od 2011 r. W lipcu 2017 r. Stowarzyszenie złożyło wniosek o unijne dofinansowanie w konkursie na projekty związane z Koleją Miejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W poniedziałek ogłoszono, że SKM znalazła się wśród trzech zwycięskich zadań. Projekt o szacowanej wartości 741 mln zł zostanie dofinansowany kwotą 512 mln zł.

- Myślę, że drugiego takiego kompleksowego projektu w tej chwili w Polsce nie ma. Można to chyba porównać tylko z budową metra w Warszawie – uważa Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

SKM ma zapewnić dogodne połączenie kolejowe Szczecina z Policami, Gryfinem, Stargardem i Goleniowem. W projekt zaangażowane są wszystkie gminy przez które przejedzie SKM, a także PKP PLK i Województwo Zachodniopomorskie (ze swoich środków planują przeznaczyć 40 mln zł na zakup nowego taboru, który poza Przewozami Regionalnymi będzie obsługiwał również SKM). W Stargardzie już rozpoczęto budowę zintegrowanego centrum przesiadkowego, w innych miastach trwają prace projektowe.

Na terenie Szczecina zaplanowanych jest 26 z 40 stacji. Duża część z nich będzie węzłami przesiadkowymi z przystankami komunikacji miejskiej i parkingami. Powstaną m.in zupełnie nowe przystanki (np. Szczecin Arkońska i Szczecin Ku Słońcu).

Najwięcej do zrobienia jest na linii nr 406 w kierunku Polic. Od dawna nie jeżdżą tędy pociągi pasażerskie, a infrastruktura jest zrujnowana. Perony są najczęściej zarośnięte, na niektórych sterczą jeszcze smutne kikuty zniszczonych wiat.

Do końca marca ogłoszony ma zostać przetarg na zaprojektowanie węzłów przesiadkowych w Szczecinie. Wkrótce, z innej puli, rozpocznie się budowa węzła Łękno. SSOM ma czas do 8 maja, aby podpisać z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę na przyznane dofinansowanie.

Stacja Szczecin Gocław

Stacja Szczecin Turzyn

Stacja Szczecin Niebuszewo

Stacja Szczecin Golęcino

Stacja Szczecin Gocław

Stacja Szczecin Skolwin