Od lat w tym miejscu stał wyłączony z użytku Most im. 1 Armii Wojska Polskiego. Teraz zastąpi go konstrukcja, która stanie się częścią nowego układu drogowego w ciągu ul. Krygiera i w pobliżu budowanego węzła Granitowa. Rozpoczął się montaż przęsła zachodniego.

 

Nowy, trzyprzęsłowy most nad Regalicą będzie miał 227 metrów długości i 15 metrów szerokości. Segmenty potrzebne do złożenia całej konstrukcji docierają do Podjuch drogą wodną, a następnie ustawiane są na przyczółku i filarach. Po ułożeniu przęseł rozpocznie się scalanie całej konstrukcji.

Most powstaje w ramach budowy węzła Granitowa. U zbiegu ulic Krygiera i Granitowej wybudowano duże skrzyżowanie z wyspą centralną. Nowa przeprawa przejmie ruch ulicą Krygiera w stronę Dziewoklicza. W drugą stronę samochody będą jeździć zbudowanym w 2008 roku Mostem Gryfitów.

Przez lata komunikacja samochodowa nad Regalicą odbywała się po Moście im. 1 Armii Wojska Polskiego. Zbudowano go w 1959 r., osadzając stalowe przęsła na żelbetowych poniemieckich przyczółkach i filarach. Część konstrukcji była wykonana z elementów drewnianych, które w 1972 r. zastąpiono stalowymi. Remontów przez lata było dużo więcej. Niszczejącą przeprawę wyłączono z użytku, gdy tuż obok powstał wspomniany Most Gryfitów.

AUTOR ZDJĘCIA: fromair.tv

AUTOR ZDJĘCIA: fromair.tv

AUTOR ZDJĘCIA: fromair.tv

AUTOR ZDJĘCIA: fromair.tv