Nieoficjalnie wiadomo, że jeden z najpopularniejszych wydziałów US dostanie kilkadziesiąt milionów na remont infrastruktury. 29 maja rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. Edward Włodarczyk, poinformował Senat Uniwersytetu Szczecińskiego o przyznaniu milionowych dotacji na Kampus Piastów. W kompleksie znajdują się m.in. budynki Wydziału Filologicznego oraz Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia.

Obiekty znajdujące się przy Piastów 40 od lat są w fatalnym stanie. Studenci skarżą się na wypadające, nieszczelne okna i wyposażenie sal. Na Wydziale Filologicznym na temat stanu pomieszczeń żartują nie tylko studenci, ale i wykładowcy, którzy pracują w tych samych warunkach.

Władze US od dłuższego czasu starały się o dofinansowanie na remont z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W styczniu 2014 roku rektor uczelni, prof. Edward Włodarczyk, zapowiadał że pierwsza transza środków na budynki Wydziału Filologicznego może zostać pozyskana jeszcze w tym roku. Na początku kwietnia Radio Szczecin podało jednak, że ministerstwo odrzuciło wniosek  o dofinansowanie i uczelnia nie otrzyma na ten cel środków w tym roku.

Ponad 40 milionów

Zwrot w sprawie Piastów nastąpił dość nieoczekiwanie.  Decyzja nie została na razie ogłoszona oficjalnie. Póki co rektor US wspomniał o niej na czwartkowym posiedzeniu uczelnianego senatu.

Wpływ na zmianę postawy ministerstwa ma niewątpliwie zaangażowanie pracowników uczelni, władz samorządowych i wsparcie polityków. Dofinansowanie to oczywiście sukces i radość – mówi Sebastian Sahajdak z Komisji Uczelnianej NSZZ "Solidarność" Uniwersytetu Szczecińskiego. Niedawno rektor US zaprosił goszczącego w Szczecinie wiceministra Jacka Gulińskiego do zwiedzenia kampusu. Stan budynków niewątpliwie wywarł na gościu silne wrażenie – dodaje.

Łącznie Kampus Piastów ma być wsparty kwotą ponad 40 milionów złotych. 26 pójdzie na remont budynku nr 4, w którym odbywają  się zajęcia m.in. slawistyki, anglistyki, romanistyki i polonistyki. 4,8 mln przekazało dodatkowo Województwo Zachodniopomorskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – te pieniądze mają zostać przeznaczone na nową bibliotekę, która powstanie w budynku nr 3. Od niedawna wiadomo też, że 11 milionów zostanie przekazanych na nowoczesne Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka na Wydziale Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia.  Łącznie kompleks przy Piastów 40 otrzyma więc na remont ponad 40 milionów złotych.  

Lubimy Kampus Piastów

Działania na rzecz poprawy warunków na wydziale filologicznym od dłuższego czasu wspiera facebookowy fanpage Lubimy Kampus Piastów. Administratorzy strony publikują na nim zdjęcia  infrastruktury wydziału, które pokazują, w jakich warunkach pracują studenci i wykładowcy. Słynne wśród  społeczności akademickiej są „pieńki piastowskie”, które stały się symbolem stanu technicznego budynków wydziału.

Jest galeria klamek, zdjęcia zagrzybionej siedziby biura samorządu studenckiego i spadające podczas wichur dachówki. Hasło przewodnie facebookowego profilu brzmi: Lubimy Kampus Piastów US. Chcemy, aby polubiło go Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ostatnia decyzja ministerstwa pokazała, że się udało.