W środę 20 kwietnia zdetonowano niższy, 100-metrowy komin znajdujący się na terenie dawnej fabryki Wiskord w Żydowcach. Betonowa konstrukcja została przewrócona na bok.

Na terenie Wiskordu były dwa wysokie kominy. Wysadzony w powietrze został ten starszy i niższy. Pozwolenie na wyburzenie uzyskała szczecińska spółka Transpol. Głośną eksplozję świetnie słyszeli wszyscy okoliczni mieszkańcy. W mediach społecznościowych pojawiło się kilka nagrań dokumentujących ten moment.

Obok pozostał 250-metrowy komin z 1979 r., który jest najwyższą konstrukcją w Szczecinie. Niedawno został on powiększony o 2-metrową platformę, by mogły odbywać się stamtąd skoki z wysokości typu rope jump.

Fabryka produkująca włókna wiskozowe służące do wytwarzania sztucznego jedwabiu powstała w Żydowcach na początku XX wieku. Po wojnie zakład został odbudowany przez Polaków. Produkował nie tylko włókna wiskozowe i polipropylenowe, ale później także kasety magnetofonowe. W 2000 r. fabrykę zamknięto. Sprzedażą podzielonego na części majątku zajął się syndyk. Przemysłowa infrastruktura została zdewastowana.