– Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolii nie jest zagrożona – ogłasza Roman Walaszkowski, dyrektor biura stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. To dobra wiadomość, bo w ostatnich tygodniach media informowane były tylko o budowie węzłów przesiadkowych i rozpoczynających się w tym zakresie kolejnych przetargach. – Z sukcesem doprowadziliśmy do aneksowania umowy o dofinansowaniu inwestycji, dzięki czemu nie grozi nam już utrata tych pieniędzy – mówi Walaszkowski.  

 

Inwestycja podzielona na dwie fazy. Pełna funkcjonalność SKM w 2026 roku?

Kilka miesięcy temu w Szczecinie poważnie dyskutowano o tym, czy Szczecińska Kolej Metropolitalna to projekt, który ma przyszłość. Problematyczne okazało się zrealizowanie inwestycji torowych. Spółka Trakcja nie przystąpiła do robót na niektórych odcinkach, argumentując to między innymi szerszym zakresem prac niż ten, który przewidywany był w umowie. To spowodowało duże opóźnienie w budowie, przez co Szczecinowi groziła konieczność zwrotu 512 mln zł unijnego dofinansowania. Udało się jednak temu zapobiec. SOM przekazał właśnie, że podpisano umowę na przedłużenie realizacji zadania.

– Umowa na dofinansowanie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych została przedłużona do 31 grudnia 2023. Powodem przedłużenia były kłopoty z terminową realizacją zadań ze strony partnera PKP PLK i zgłaszane problemy wykonawcze związane z rosnącym zakresem robót na zdegradowanych obiektach inżynierskich – tłumaczy Roman Walaszkowski.

Część kolejowa inwestycji, zgodnie z deklaracjami PKP PLK, które otrzymał Szczeciński Obszar Metropolitalny, będzie realizowana w latach 2024-2025. 30 września 2022 roku SSOM wystąpiło do Centrum Unijnych Projektów Transportowych o fazowanie projektu.

– Podzieliliśmy dalszą realizację na dwie fazy. Pierwsza zakłada dokończenie inwestycji samorządowych, czyli węzłów przesiadkowych oraz realizację na liniach kolejowych do Gryfina, Stargardu i Goleniowa. Takie działanie jest zaplanowane do końca 2023 roku. Druga faza jest zaplanowana do końca 2025 roku i zakłada dokończenie przebudowy linii kolejowej numer 406 do Polic – mówi Roman Walaszkowski.  

Kolej Metropolitalna będzie kosztowała grubo ponad miliard złotych    

Ostatnie szacunki dotyczące kosztu budowy SKM mówiły o łącznej kwocie ponad 800 milionów złotych. Co oczywiste, dzisiaj jest to już nieaktualne.

– Koszt budowy SKM aktualnie wynosi ponad 1 184 mln zł, z czego przyznane już środki pomocowe i dofinansowania to 512 mln zł – mówi Roman Walaszkowski, dyrektor biura stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. – 307 milionów złotych to zwiększenie kosztów na części kolejowej. Wnioskujemy o dofinansowanie na poziomie 85% z nowej perspektywy finansowej.

Czy Roman Walaszkowski jest optymistą w stosunku do inwestycji?

– Jestem optymistą, ale też realistą. Znając realia rynkowe i otoczenie, uważam, że to wszystko jest możliwe. Realizacja może być łatwiejsza niż projektowanie i uzgadnianie – mówi dyrektor.

Na budowie SKM dzieje się sporo, choć trudno mówić o szybkiej perspektywie zakończenia prac. Dobiegło już końca wzmacnianie podłoża na jednym z odcinków szlaku Szczecin Gocław – Szczecin Niebuszewo, a podobne prace postępują na innym jego fragmencie. Rozpoczęto roboty rozbiórkowe na stacji Szczecin Skolwin, budowane są także perony na innych stacjach m.in. w Goleniowskim Parku Przemysłowym. Trwa też budowa węzłów przesiadkowych. Na niektóre odcinki inwestycji wprowadzono wykonawcę zastępczego.

Szczecińska Kolej Metropolitalna ma usprawnić połączenie Szczecina z Policami, Gryfinem, Stargardem i Goleniowem. Za przebudowę torów i przystanków odpowiada PKP PLK, a infrastrukturę przesiadkową wokół nich budują gminy.