Redukcja nadmiaru tkanki tłuszczowej to temat, który wraca wraz z sezonem bikini. Mało osób zdaje sobie sprawę, że nadmiar tłuszczu podskórnego, nie jest problem wyłącznie natury estetycznej, ale przede wszystkim powoduje zaburzenia zdrowotne. Jak skutecznie pozbyć się tkanki tłuszczowej?

Rola tkanki tłuszczowej - dlaczego jej potrzebujemy?

Tkanka tłuszczowa zarówno ta stanowiąca tłuszcz podskórny, jak i i otaczająca narządy wewnętrzne zbudowana jest z komórek tłuszczowych, czyli adipocytów. Komórki tłuszczowe mogą mieć różny rozmiar w zależności od ilości zmagazynowanego tłuszczu, czyli mają tę cechę, że zmieniają swoja objętość. Nadmiar tkanki tłuszczowej podskórnej jest wizualnie, przedstawia się jako dodatkowe fałdki, obejmujące problematyczne obszary - brzuch, plecy i talia. U kobiet dodatkowo obszary ud i pośladków mogą być objęte cellulitem, zwanym pomarańczową skórką ze względu na nierówności pokrywające powierzchnię ciała.

Tkanka tłuszczowa biała zlokalizowana w okolicy brzucha, ud i pośladków spędza sen z powiek osób, którym zależy na szybkiej utracie kilogramów. Jednak warto podkreślić, że obecność tkanki tłuszczowej jest fizjologicznie uzasadniona, a zbyt niski jej udział w ogólnym składzie ciała może prowadzić do zaburzeń.

Rola tkanki tłuszczowej białej:

 • Tkanka tłuszczowa stanowi magazyn energii, gdyż tłuszcz może być zużywany w celach energetycznych przy deficycie glukozy.
 • Tłuszcz podskórny amortyzuje uderzenia i chroni organy i tkanki przed fizycznym uszkodzeniem.
 • W tkance tłuszczowej magazynowane są substancje aktywne takie jak witamina D i karetonoidy.
 • Tkanka tłuszczowa stanowi barierę termiczną i chroni organizm przed wychłodzeniem, zabezpieczając przed działaniem niskich temperatur, np. Eskimosi mają wyższy udział tkanki tłuszczowej.
 • Tkanka tłuszczowa wykazuje działanie endokrynne, a wydzielane przez nią hormony to m.in. adiponektyna, leptyna, rezystyna oraz wisfatyna.

Od czego zacząć redukcję tkanki tłuszczowej?

Proces odchudzania jest rozłożony w czasie, a ten zależy od wielu czynników, jak chociażby stan zdrowia, parametry laboratoryjne, czy włączenie dodatkowej aktywności fizycznej. Skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej powinna być zaplanowana i przeprowadzona w sposób racjonalny. Zbyt restrykcyjne diety, głodówki, tudzież zbyt wiele jednostek treningowych nie tylko, mimo pierwszych dość szybkich efektów mogą prowadzić do załamania metabolicznego i zablokowania procesu chudnięcia.

W pierwszej kolejności należy zadbać o zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych i nie będzie sabotować działań związanych z redukcją masy ciała. Kluczowe będzie ustalenie odpowiedniego deficytu kalorycznego, który będzie wpływał na stopniową redukcję tkanki tłuszczowej. W każdym dużym mieście można także zamówić dietę pudełkową, czyli właściwie zbilansowane posiłki na cały dzień, które będą prezentować określoną kaloryczność. Catering dietetyczny w Szczecinie, Gdańsku, czy Warszawie jest doskonałym rozwiązaniem dla osób zapracowanych, które nie mają czasu na samodzielne przyrządzanie posiłków.

Sprawdzone metody na utratę tkanki tłuszczowej

Proces odchudzania wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, jednak przede wszystkim należy skupić się na celu, jaki chcemy osiągnąć. Warto także poznać kilka tipów, które mogą przyczynić się do szybkiej i skutecznej redukcji masy ciała. Okazuje się, że na tempo utraty tkanki tłuszczowej ma wpływ nie tylko to, co jemy, ale jak jemy.

Sposoby na pozbycie się tkanki tłuszczowej

 • Jedz regularne posiłki w odstępach 3-4 godzin.
 • Wstawaj od stołu, czując wciąż lekki niedosyt po zjedzonym posiłku.
 • Jedz powoli, w skupieniu rozkoszując się każdym kęsem.
 • Zwiększ ilość warzyw i owoców w diecie.
 • Wypij szklankę wody lub soku warzywnego, jeśli odczuwasz głód poza porą posiłku.
 • Pamiętaj, że kawa hamuje łaknienie (musi być czarna, bez mleka i cukru).
 • Włącz aktywność fizyczną i pamiętaj, że treningi interwałowe oraz trening oporowy przyspieszają metabolizm.

Zmiana nawyków żywieniowych, unikanie potraw typu fast-food, słodyczy i słonych przekąsek jest nieodzownym elementem redukcji masy ciała. Dodatkowo warto zadbać o zdrowy styl życia, sen i regenerację, aby organizm pracował prawidłowo, a efekty odchudzania przyszły szybciej.